کد خبر: ۲۶۳۹۹
|
۲۳ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۲

سه استاندارد ملی جدید در حوزه نانو تصویب شد

با تدوین سه استاندارد ملی جدید، استانداردهای ملی در حوزه فناوری نانو به ۱۳۹ استاندارد رسید.

به گزارش« نبض فناوری» در یکصد و یازدهمین و یکصد و دوازدهمین اجلاسیه کمیته نانو سه استاندارد ملی جدید تصویب شد. این سه استاندارد ملی عبارت است از:

فناوری نانو – راهنمای کاربرد بیضی‌سنجی برای سنجش ضخامت فیلم‌های نانومقیاس

این استاندارد، به پروتکل عملی برای بیضی‌سنجی به منظور سنجش ضخامت فیلم‌های نانومقیاس می‌پردازد. این استاندارد هیچ‌یک از ویژگی‌های بیضی‌سنج‌ها را شامل نمی‌شود، اما پیشنهاداتی در مورد چگونگی کمینه کردن تغییرات داده برای بهبود تجدیدپذیری داده ارائه می‌کند.

برای تدوین این استاندارد ملی، به‌عنوان منبع از استاندارد بین‌المللی آی ای سی به شماره ۶۳۲۵۸ استفاده شد که در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است.

فناوری نانو – مشخصه‌یابی ساختاری گرافن – قسمت ۱: گرافن حاصل از پودرها و پراکنه‌ها

به نقل از ستاد نانو، این استاندارد، به تعیین توالی روش‌ها برای مشخصه‌یابی خواص ساختاری گرافن، گـرافن دو لایه و نانوصفحه‌های گرافن حاصل از پودرها و پراکنه‌های مایع می‌پردازد کـه بـه طور معمول بـا استفاده از گستره‌ای از فناوری‌های اندازه‌گیری پس از جداسازی پرک‌های مجزا روی یک زیرلایه مشخص می‌شود.

ایـن خـواص شـامل تعداد لایه‌ها/ضخامت، اندازه جانبی پرک، سطح بی‌نظمی، هم‌تـرازی لایـه‌هـا و مسـاحت سـطح ویـژه آن اسـت. در این استاندارد پروتکل‌های اندازه‌گیری، روند آماده‌سازی نمونه و تحلیل داده‌ها برای مشخصه‌یابی گرافن حاصل از پودرها و پراکنه‌ها ارائه می‌شود.

آنالیز اندازه ذرات – پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS)

این استاندارد روشی را برای کاربرد پراکندگی پرتو ایکس زاویه کوچک (SAXS) به منظور تخمین میانگین اندازه ذرات در مقیاس نانو تعیین می‌کند.

این روش در پراکنه‌های رقیق که اثرات برهمکنش و پراکندگی بین ذرات قابل اغماض است، کاربرد دارد.

ارسال نظرات
نوسانات جزئی بازار رمزارزها ادامه دارد؛ بیت کوین همچنان در کانال ۲۱ هزار دلاری
با پیشرفتی که توسط شرکت کانادایی حاصل شد؛ فقط ۵ سال تا رایانه کوانتومی تجاری فاصله داریم
بیم و امید در مورد ایمنی خودروهای خودران ربات‌ها راننده بهتری هستند یا انسان‌ها؟!
پیام سردار دولتخواه معاون فناوری اطلاعات وارتباطات فرماندهی انتظامی کشور به بهانه‌ی برگزاری نمایشگاه شهر هوشمند ایران: مطالبات عمومی مردم برای برخط بودن پلیس از علل لزوم هوشمند سازی پلیس
بیانیه‌ی استارتاپ‌های فروش آنلاین بیمه در زمینه‌ی راه‌اندازی سامانه سوییچ بیمه مرکزی: جلوی فاجعه انحصار «سوییچ بیمه» را بگیرید
وبگردی