کد خبر: ۲۶۵۴۰
|
۲۷ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۴۰

کشف فسیل یک دایناسور "زرهی" در چین

دانشمندان آرایه جدیدی از دایناسورهای "زره ​​پوش"(Thyreophora) مربوط به دوره ژوراسیک اولیه را در استان یوننان در جنوب غربی چین پیدا کردند.

به گزارش« نبض فناوری» به نقل از چاینادیلی، یافته‌های این مطالعه در مجله eLife منتشر شده است و به گفته تیم تحقیقاتی مهره داران دانشکده علوم زیستی دانشگاه یوننان چین حاصل تحقیق بر روی یک اسکلت جزئی مرتبط که شامل عناصر جمجمه، استخوان‌بندی محوری، اندام حرکتی و اجزای زرهی بوده، است.

آرایه جدید، "Yuxisaurus kopchicki" نام دارد و بر اساس بسیاری از آتاپومورفی‌های جمجمه و پس از جمجمه شناسایی شده است. برای اینکه کار بررسی جانداران، اعم از جانوران و گیاهان، ساده‌تر شود، آنها را رده‌بندی می‌کنند. در رده‌بندی جانداران، که به آن آرایه‌شناسی (تاکسونومی) هم گفته می‌شود، هر جانداری در جایگاه ویژه‌ای از نظر دسته‌بندی قرار می‌گیرد. به هر سطح از طبقه‌بندی، یک آرایه(Taxon) گفته می‌شود.

در شاخه‌بندی جانداران، خودجداریختی یا آتاپومورفی(Autapomorphy) نوعی خاص از هم‌جداریختی است که به هیچ وجه در گروه‌های دور یا نزدیک به صورت مشابه، وجود نداشته باشد.

اعتقاد بر این است که دایناسورهای زره ​​پوش در ۱۵۰ میلیون سال پیش در اواخر ژوراسیک زندگی می‌کردند.

فسیل این دایناسور برای اولین بار در روستای جیااوجیادیان، شهر یوکسی یوننان چین یافت شد و  بنا بر گزارش‌ها ۱۹۰ میلیون سال پیش در طبقات ژوراسیک پایین مدفون شده بوده است.

"بی شاندونگ"(Bi Shundong) نویسنده مطالعه گفت: این اولین دایناسور زره پوش شناخته شده است که تاکنون در آسیا پیدا شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
تفاهم نامه همکاری بنیاد رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا امضا شد؛ تفاهم‌ نامه همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا به امضا رسید.
در آخرین گزارش درآمد «تجارت الکترونیک پارسیان» در کدال، رشد ۶ درصدی درآمد «رتاپ» در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
وبگردی