کد خبر: ۲۶۵۶۰
|
۲۸ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۶:۱۰

پرتاب سه فضانورد روسی به ایستگاه فضایی بین المللی

سه فضانورد روسی روز جمعه به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شدند.

به گزارش« نبض فناوری» فضاپیمای روسی سایوز با اولین خدمه تمام روسیه‌ای خود را برای نخستین بار در دو دهه گذشته به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد.

بر اساس گزارش اسپیس، اولگ آرتمیف، دنیس ماتویف و سرگئی کورساکوف روز جمعه ۱۸ مارس پرواز خود برای انجام یک اقامت شش ماهه در ایستگاه فضایی بین المللی آغاز کردند. این سه نفر با فضاپیمای سایوز MS-۲۱ بر بالای یک تقویت کننده سایوز از پایگاه فضایی بایکونور واقع در قزاقستان به فضا پرتاب شدند.

ماتویف ۳۸ ساله و کورساکوف ۳۷ ساله ،هر دو  اولین پرواز فضایی خود را تجربه کرده اند.

دیمیتری روگوزین، مدیر کل آژانس فضایی فدرال روسیه (Roscosmos) در توییتر نوشت: «برای اولین بار پس از چندین سال یک خدمه کاملاً روسی به فضا پرتاب شد.»

فضانوردان روسی

این پرتاب اولین باری بود که سه فضانورد حرفه‌ای روسی با هم به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کردند. اگرچه این پرواز در بحبوحه تنش‌های شدید بین روسیه و شرکای آن در ایستگاه فضایی انجام شد، اما روسی بودن تمامی خدمه سایوز ارتباطی با درگیری‌های اخیر اوکراین ندارد.

این سه فضانورد اولین خدمه‌ای خواهند بود که یک فضانورد سایوز را در «بخش پریچال» که اخیراً به بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی اضافه شده است، متصل شده اند. حدود دو ساعت بعد، پس از مساوی شدن فشار بین فضانورد سایوز و ایستگاه فضایی، دریچه‌های جداکننده دو وسیله نقلیه باز می‌شوند و فضانوردان وارد ایستگاه فضایی می‌شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات
با وجود از بین رفتن نیم میلیارد شیبا؛ کاهش ۲۷ درصدی نرخ توکن سوزی شیبا اینو
وبگردی