کد خبر: ۲۷۴۳۳
|
۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۵

نور آبی به چشم انسان آسیب می‌زند؟

نور آبی بخش اعظمی از نور خورشید را تشکیل می‌دهد و منشا طبیعی دارد؛ بنابراین آسیبی به چشم انسان وارد نمی‌کند.

به گزارش «نبض فناوری»، فضای باز شدیدترین میزان نور آبی را دارد بنابراین اگر این نور آسیبی به انسان وارد می‌کرد، پیامدهای آن تاکنون مشخص شده بود. با این حال خیره شدن به نور آبی سطح پایین بدون پلک زدن در اکثر ساعات بیداری پدیده نسبتا جدیدی است، این روزها بسیاری از افراد از خستگی چشم دیجیتال شکایت دارند. تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر این که نور آبی ناشی از دستگاه‌های الکترونیکی باعث خستگی چشم دیجیتال می‌شود، پیدا نشده است.

کاربرانی که با کامپیوتر کار می‌کنند معمولا ۵ برابر کمتر از دیگران پلک می‌زنند که این امر منجر به خشکی چشم می‌شود. از سوی دیگر تمرکز روی هر چیزی برای مدت طولانی و بدون وقفه باعث خستگی چشم می‌شود. اگر نور آبی قوی به مدت کافی به سمت شبکیه گرفته شود، می‌تواند به آن آسیب وارد کند، به همین دلیل اکثر افراد به صورت مستقیم و طولانی به خورشید یا مشعل‌های ال‌ای‌دی خیره نمی‌شوند.

موبابل، تبلت، تلویزیون، کامپیوتر و تمام وسایل الکترونیک نیز نور آبی ساطع می‌کنند. لامپ‌های فلورسنت و ال‌ای‌دی نیز میزان زیادی نور آبی از خود ساطع می‌کنند. البته نور آبی فقط به صورت مصنوعی یافت نمی‌شود، نور آبی بخشی طیف نور مرئی است.

منبع/ آنا

ارسال نظرات
با وجود از بین رفتن نیم میلیارد شیبا؛ کاهش ۲۷ درصدی نرخ توکن سوزی شیبا اینو
وبگردی