کد خبر: ۲۷۴۴۱
|
۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۰

رکوردشکنی اسپیس ایکس با موشک‌های قابل استفاده مجدد

موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس در دوازدهمین ماموریت رکورددار پرتاب شد و روی کشتی در دریا فرود آمد.

به گزارش «نبض فناوری»ماموریت امروز موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس، ۵۳ ماهواره اینترنتی استارلینک را به فضا پرتاب کرد.

بر اساس گزارش اسپیس، یک موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس روز پنجشنبه برای دوازدهمین بار به سمت فضا پرتاب شد و توانست دوازدهمین فرود مجدد خود روی زمین را نیز با موفقیت انجام دهد.

موشک فالکون ۹ دو مرحله‌ای که حامل ۵۳ ماهواره اینترنتی استارلینک بود از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال فلوریدا، به مدار پرتاب شد. این پرتاب رکورد استفاده مجدد از موشک اسپیس ایکس را که ماه گذشته به دست آمده بود را شکست. همچنین گفته می‌شود این پرتاب آخرین ماموریت این پرتابگر نخواهد بود.

این پرتابگر حدود ۸.۵ دقیقه پس از آغاز ماموریت، روی سکوی فرود شناور اسپیس ایکس که در اقیانوس اطلس در سواحل فلوریدا مستقر بود، فرود آمد.

موشک فالکون 9

از طرف دیگر قسمت دوم موشک فالکون ۹، به حمل فضاپیمای استارلینک به مدار ادامه داد. ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس ایکس، حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه پس از بلند شدن، از طریق صفحه شخصی خود اعلام کرد که ۵۳ ماهواره طبق برنامه ریزی در مدار خود مستقر شدند.

اسپیس ایکس تا به امروز بیش از ۲۳۰۰ ماهواره استارلینک را به فضا پرتاب کرده است، اما قصد دارد تعداد بیشتری از این ماهواره‌ها را نیز ارسال کند. بر اساس اسناد ثبت شده توسط این شرکت، نسل بعدی این ابرصورت فلکی می‌تواند از ۳۰ هزار ماهواره تشکیل شود.

تعداد ماهواره‌های استارلینک اخیرا با سرعت بالایی در حال افزایش است. ۹ ماموریت از ۱۵ ماموریتی که اسپیس ایکس تاکنون در سال جاری انجام داده پرواز‌های اختصاصی استارلینک بوده است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات
با وجود از بین رفتن نیم میلیارد شیبا؛ کاهش ۲۷ درصدی نرخ توکن سوزی شیبا اینو
وبگردی