کد خبر: ۲۷۴۵۵
|
۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۵۰

جدایی ماموریت "Ax-۱" از ایستگاه فضایی به تعویق افتاد

ناسا و "اسپیس‌ایکس" فرآیند جدایی کپسول حامل فضانوردان خصوصی ماموریت "Ax-۱" از ایستگاه فضایی بین المللی را به تاخیر انداختند.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، فضانوردان خصوصی شرکت "اکسیوم اسپیس"(Axiom Space) فعلا تا ساعاتی دیگر از ایستگاه فضایی برای بازگشت به زمین جدا نمی‌شوند. به نظر می‌رسد اولین خدمه کاملا خصوصی جهان که به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته‌اند، باید حداقل یک روز دیگر منتظر بمانند تا مدار زمین را ترک کنند و به سطح زمین بازگردند، زیرا آب و هوای نامساعد مانع از جدایی برنامه‌ریزی شده کپسول از ایستگاه فضایی در اواخر روز شنبه ۲۳ آوریل شده است.

ناسا، "اسپیس‌ایکس" و شرکت "اکسیوم اسپیس" که از مأموریت خصوصی "Ax-۱" پشتیبانی می‌کنند، به دلیل وزش بادهای شدید در محل فرود در سواحل فلوریدا، برنامه‌های خود را برای باز کردن اتصال کپسول "دراگون" به تعویق انداختند. این جدایی قرار بود عصر روز شنبه اتفاق بیفتد.

ناسا در بیانیه‌ای در مورد این تاخیر پیش آمده اعلام کرد: تیم‌های ناسا، "اکسیوم اسپیس" و "اسپیس‌ایکس" تصمیم گرفتند تا تلاش امروز برای باز کردن لنگرگاه را به دلیل شدت وزش باد در محل‌های فرود، به تعویق بیاندازند.

ناسا سپس در یک به‌روزرسانی نوشت: خدمه "Ax-۱" اکنون در ساعت ۲۰:۵۵ به وقت منطقه زمانی شرقی روز یکشنبه ۲۴ آوریل(۰۵:۲۵ بامداد دوشنبه به وقت ایران) از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا می‌شوند و به سمت زمین رهسپار خواهند شد.

ماموریت "Ax-۱" توسط شرکت "اکسیوم اسپیس" در تاریخ هشتم آوریل برای پرواز چهار فضانورد تجاری توسط شرکت "اسپیس‌ایکس" به یک سفر کوتاه به ایستگاه فضایی و اقامت هشت روزه در آن آغاز شد. خدمه این پرواز شامل چهار نفر است که سه نفر از آنها ۵۵ میلیون دلار برای این سفر پرداخته‌اند و یک نفر نیز فضانورد سابق ناسا است که وظیفه فرماندهی و خلبانی این سفر را بر عهده دارد.

این چهار نفر شامل فرمانده "مایکل لوپز-الگریا" فضانورد سابق ناسا، "لری کانر" یک کارآفرین آمریکایی، "مارک پتی" یک کارآفرین کانادایی و "ایتان استیبه" یک سرمایه‌گذار و کارآفرین دیگر است.

"کانر"، "پتی" و "استیبه" که هرکدام ۵۵ میلیون دلار برای این پرواز پرداخت کرده‌اند، در طول سفر فضایی خود، مجموعه‌ای از آزمایش‌های علمی را انجام دادند، به ایجاد NFT در ایستگاه فضایی کمک کردند، برخی فعالیت‌های آموزشی را انجام دادند و از تجربه یک پرواز فضایی لذت بردند.

ماموریت "Ax-۱" در ابتدا قرار بود حدود ۱۰ روز به طول بیانجامد که هشت روز آن شامل اقامت در ایستگاه فضایی بود، اما پس از اینکه نگرانی‌های آب و هوایی مانع از آغاز فرآیند بازگشت به زمین در روز سه‌شنبه ۱۹ آوریل شد، مدت زمان آن تمدید شد.

اکنون اگر کپسول "دراگون" بتواند اواخر امروز از ایستگاه فضایی جدا شود، انتظار می‌رود حدود ساعت ۱۳:۰۰ به وقت شرقی(دوشنبه ۲۱:۳۰ به وقت ایران) در سواحل فلوریدا فرود آید.

همچنین تأخیرهای پیش آمده برای ماموریت "Ax-۱" موجب ایجاد ترافیک برای خدمه حرفه‌ای بعدی ناسا برای اقامت در ایستگاه فضایی شده است. شرکت "اسپیس‌ایکس" قرار است خدمه جدید ایستگاه فضایی را در ماموریت "کرو-۴"(Crew-۴) روز سه‌شنبه ۲۶ آوریل از سکوی پرتاب ۳۹A واقع در مرکز فضایی "کندی" ناسا در فلوریدا به مدار زمین ارسال کند.

پرتاب فضانوردان "کرو-۴" با یک کپسول "دراگون" متفاوت، به دلیل انجام ماموریت "Ax-۱" که در حال حاضر از لنگرگاه در نظر گرفته شده برای ماموریت "کرو-۴" در ایستگاه فضایی استفاده می‌کند و همچنین تاخیر در فرآیند آزمایش موشک SLS ناسا از اواسط آوریل تاکنون به تعویق افتاده است.

ناسا و "اسپیس‌ایکس" همچنین در تدارک برنامه‌ریزی برای بازگرداندن چهار فضانورد حرفه‌ای مستقر در ایستگاه فضایی تحت عنوان ماموریت "کرو-۳" پس از رسیدن "کرو-۴" به ایستگاه فضایی هستند.

ناسا در نظر دارد عملیات جدایی کپسول "دراگون" از ایستگاه فضایی به شکل زنده پوشش دهد.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان رالی بیت‌کوین آغاز می‌شود؟
وبگردی