کد خبر: ۲۷۵۷۱
|
۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۹:۳۰

جزئیاتی از همکاری ناسا و اسپیس ایکس برای پرتاب Crew ۴

در پرتاب Crew ۴ سه فضانورد آمریکایی و یک خدمه آژانس فضایی اروپا از ایتالیا قرار است یک ماموریت علمی شش ماهه را انجام دهند.

به گزارش «نبض فناوری»،پرتاب کننده اسپیس ایکس، متشکل از یک موشک دو مرحله‌ای فالکون ۹ با کپسول کرو دراگون به نام Freedom، با خدمه چهار نفره خود قرار است از مرکز فضایی کندی ناسا در کاناورال، فلوریدا به پرواز در آید.

به گزارش reuters، اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، سه فضانورد آمریکایی و یک خدمه آژانس فضایی اروپا (ESA) از ایتالیا حدود ۱۷ ساعت بعد به ایستگاه فضایی بین المللی می‌رسند تا یک ماموریت علمی شش ماهه را در مدار ۲۵۰ مایلی (۴۲۰ کیلومتری) بالای زمین آغاز کنند. در طی یک جلسه توجیهی پیش از پرتاب در روز سه‌شنبه، مقامات ناسا گفتند که پیش‌بینی‌ها به احتمال ۹۰ درصد از شرایط آب و هوایی مساعد برای بلند شدن به موقع فضاپیما می‌گویند. باید اشاره کرد که اسپیس ایکس در دو سال گذشته شش پرواز فضایی انسانی قبلی را انجام داده است.

اسپیس ایکس و ناسا

اطلاعاتی از اعضا ماموریت

دکتر کیل لیندگرن، ۴۹ ساله، به عنوان فرمانده Crew ۴، یک پزشک متخصص اورژانس و یک جراح پرواز با گواهی هیئت مدیره، برای دومین سفر خود به ایستگاه فضایی بین المللی، جایی که در سال ۲۰۱۵ به مدت ۱۴۱ روز در مدار قرار گرفت، منصوب شد. در طول آن سفر، او دو پیاده‌روی فضایی انجام داد و در بیش از ۱۰۰ پروژه علمی، از جمله آزمایش کاهو "Veggie" شرکت کرد که اولین باری بود که یک خدمه آمریکایی محصولی را که در مدار رشد کرده بود خورد.

خلبان تعیین شده برای ماموریت، فضانورد تازه کار، باب هاینز، ۴۷ ساله، خلبان جنگنده، خلبان آزمایشی و مربی هوانوردی نیروی هوایی ایالات متحده است که بیش از ۳۵۰۰ ساعت زمان پرواز را در ۵۰ نوع هواپیما انجام داده است و در ۷۶ مأموریت جنگی نیز حضور داشته است. یکی دیگر از خدمه‌ای که اولین پرواز فضایی خود را به عنوان متخصص مأموریت انجام داد، جسیکا واتکینز، ۳۳ ساله، زمین شناس است که دکترای خود را با مطالعه فرآیند‌های زمین لغزش‌های بزرگ در مریخ و زمین دریافت کرد و به تیم علمی مریخ نورد کنجکاوی در آزمایشگاه رانش جت ناسا پیوست.

پرواز Crew ۴، واتکینز را به اولین زن آفریقایی آمریکایی تبدیل می‌کند که به یک ماموریت طولانی مدت در ایستگاه فضایی بین المللی می‌پیوندد. او تنها ردپای هفت فضانورد سیاه پوست دیگر را دنبال می‌کند که از زمان آغاز به کار در فضا در بیش از دو دهه پیش، وارد ایستگاه فضایی شده اند. سامانتا کریستوفورتی، ۴۵ ساله، فضانورد ESA و خلبان جت نیروی هوایی ایتالیا که دومین پرواز خود را به ایستگاه فضایی انجام می‌دهد و قرار است فرماندهی عملیات ایستگاه فضایی بین المللی را در طول دوره شش ماهه این تیم به عهده بگیرد.

اعضا ماموریت

کریستوفورتی و واتکینز قبلاً در سال ۲۰۱۹ به عنوان آبزیان در زیستگاه زیر آب آکواریوس در مأموریت عملیات محیطی شدید ناسا خدمت می‌کردند. این پرتاب کمتر از دو روز پس از آن انجام شد که یک تیم چهار نفره جداگانه که توسط شرکت Axiom Space مستقر در هیوستون سازماندهی شده بود، از یک ماموریت دو هفته‌ای به عنوان اولین خدمه فضانورد کاملا خصوصی ایستگاه فضایی بین المللی بازگشتند و روز دوشنبه در یک کپسول SpaceX متفاوت به زمین پرتاب شدند.

همچنین به دنبال موجی از پرواز‌های اخیر گردشگری نجومی است. جولای گذشته، دو اپراتور فضایی تجاری، Blue Origin و Virgin Galactic Holding Inc، پرواز‌های پشت سر هم زیر مداری را با بنیانگذاران میلیاردر مربوطه خود، جف بزوس و ریچارد برانسون، راه اندازی کردند.

منبع:ایسنا

برچسب ها: اسپیس ایکس ناسا
ارسال نظرات
با وجود از بین رفتن نیم میلیارد شیبا؛ کاهش ۲۷ درصدی نرخ توکن سوزی شیبا اینو
وبگردی