کد خبر: ۲۷۶۶۲
|
۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۴:۵۰

سامانه نشت‌یاب لیزری بومی‌سازی شد

محققان، سامانه‌ای را بومی‌سازی کرده‌اند که از قابلیت پیدا کردن نشتی گاز متان از فاصله دور برخوردار است.

به گزارش «نبض فناوری»، سامانه نشت‌یاب لیزری ایرانی برای اولین‌بار در کشور، توسط شرکت دانش بنیان بهینه‌سازان فناوری سلامت بومی‌سازی شد.

یک سامانه ارتقایافته

سامانه نشت‌یاب لیزری در صنایع مختلف کاربرد دارد. سامانه ساخته‌شده توسط شرکت بهینه‌سازان فناوری، سامانه ارتقایافته نشت‌یاب از راه دور لیزری است که قابلیت پیدا کردن نشتی گاز متان را از فاصله دور دارد.
این سامانه، پرکاربردترین ردیاب گاز متان در صنایع پتروشیمی، شیمیایی و نفت است که برای پایش محیطی گاز متان، قابلیت نصب بر روی پهبادها و پیمایش خودکار را دارا است.

کاهش زمان و هزینه روش‌های معمول

این محصول ایران‌ساخت، بر اساس طیف‌سنجی جذبی لیزری کار می‌کند و دارای یک فرستنده و گیرنده پالس‌های نوری است. این سامانه با سرعت بالایی که در یافتن نشتی‌های احتمالی دارد، مدت زمان و هزینه‌های بسیار روش‌های معمول نشت‌یابی را کاهش می‌دهد.

تشخیص از فاصله 50 متری

حساسیت این سامانه تا ppm ۵۰ بر متر افزایش و ارتقا یافته است و می‌تواند از فاصله ۵۰ متری، نشتی‌ها را با دقت بالایی تشخیص دهد.

توسعه این سامانه می‌تواند برای شناسایی سایر گازها در میادین نفتی و گازی صورت گیرد.

سامانه نشت‌یاب لیزری ایرانی با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بومی‌سازی شد.

ارسال نظرات
تفاهم نامه همکاری بنیاد رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا امضا شد؛ تفاهم‌ نامه همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا به امضا رسید.
در آخرین گزارش درآمد «تجارت الکترونیک پارسیان» در کدال، رشد ۶ درصدی درآمد «رتاپ» در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
وبگردی