کد خبر: ۲۷۶۷۲
|
۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰

کهکشان راه‌ شیری؛ پُلی میان ۲ تلسکوپ

در تصویری خیره‌کننده از صحرای آتاکامای شیلی که به تازگی منتشر شده است، کهکشان راه‌شیری شبیه به یک پُل آسمانی بین دو تلسکوپ به نظر می‌رسد.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، این تلسکوپ‌ها بخشی از رصدخانه‌ی لاسیلا هستند. لاسیلا تاسیسات رصدخانه‌ی جنوبی اروپا است که از دهه‌ی ۱۹۶۰ فعالیت خود را شروع کرده و چندین تلسکوپ اپتیکی با آینه‌هایی به قطر مختلف را در خود جا داده است.

مقامات این رصدخانه در وبسایت خود نوشتند: در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا دو مورد از پر بازده‌ترین تلسکوپ‌های چهار متری فعالیت می‌کنند.

در سمت راست تلسکوپ ۳.۶ متری قرار دارد که برنامه‌ی "جستجوگر سرعت شعاعی سیارات با دقت بالا"(HARPS) که بیشتر برای جستجوی سیاره‌های فراخورشیدی شناخته می‌شود را به انجام می‌رساند.

اگر ستارگان کهکشان راه‌شیری را به سمت چپ دنبال کنید گنبد تلسکوپ زیر میلی‌متری سوئدی رصدخانه‌ی جنوبی اروپا را می‌بینید که پس از چندین دهه مشاهدات اجرام در امواج رادیویی از کار افتاد. تلسکوپ بزرگ دیگری نیز در این مکان قرار دارد اما در این تصویر قابل رویت نیست.

براساس این بیانیه ساختمان‌های تاسیسات رصدخانه‌ی جنوبی اروپا و محفظه تلسکوپ‌ها در پس زمینه تصویر قابل مشاهده هستند و نور شهرها از دور می‌درخشد.

اگر به سمت چپ مرکز تصویر نگاه کنید نور آسمانی بیشتری خواهید دید که در آسمان انحنا پیدا می‌کند. این نور که نور منطقة البروجی(zodiacal light) نامیده می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که خورشید ذرات غبار را در منظومه‌ی شمسی پراکنده می‌کند.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
تفاهم نامه همکاری بنیاد رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا امضا شد؛ تفاهم‌ نامه همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا به امضا رسید.
در آخرین گزارش درآمد «تجارت الکترونیک پارسیان» در کدال، رشد ۶ درصدی درآمد «رتاپ» در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
وبگردی