کد خبر: ۲۷۷۵۴
|
۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۵:۴۰

شناسایی هدفمند نیازهای فناورانه | دسترسی به خدمات آسان‌‎تر شد

اتصال نیازها به توانمندی ها یکی از حلقه های تکمیل کننده فرآیند تجاری‌سازی محصولات و خدماتی است که در زیست بوم فناوری و نوآوری ارائه یا تولید می شود.

به گزارش «نبض فناوری»، انجام این کار به شناسایی و رصد نیازهای فناورانه از یک طرف و شناسایی توانمندی ها، محصولات و خدمات موجود در کشور از طرف دیگر نیازمند است. کاری که باید به شکل تخصصی و با برقراری ارتباطی مداوم با عرضه و تولیدکنندگان محصولات و خدمات انجام و بهترین و کارآمدترین طرح‌ها و فناوری‌ها به درخواست متقاضیان متصل شود.

بسیاری از شرکت‌ها تیم تحقیق و توسعه دارند؛ اما نمی‌توانند همه نخبگان حوزه مشخص را جذب کنند، این فرایند مسئله واحدهای صنعتی را در اختیار تعداد زیادی از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناورانه قرار می‌دهد و این موضوع باعث توسعه واحد صنعتی یا شرکت دانش‌بنیان می‌شود و همچنین بازاری را برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌کند.

برخی از مسائلی که شناسایی می‌شود در کشور تولید نشده و برای اولین بار است، به‌عنوان‌مثال قطعه‌ای در صنعت فولاد حجم بالایی واردات دارد و تکنولوژی آن در صنعت وجود ندارد و اقتصادی است که این قطعه ساخته شود، در اینجا شبکه‌سازی و شناسایی تیم‌های توانمند در این حوزه انجام می‌شود و یک شرکت جدید شکل می‌گیرد.

اما این نیاز توسط شرکتی دانش بنیان تامین شده و این مجموعه بر مبنای رویکرد نوآوری باز، با شناسایی هدفمند نیازهای فناورانه تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران و جستجو و رصد فناوری‌های مورد نیاز از منابع داخلی و خارج از کشور و انجام فرایند داوری، زمینه دستیابی به بیشترین و بهترین طرح‌ها و فناوری‌ها را در راستای درخواست متقاضیان فراهم کرده است.

به‌منظور تسهیل روند تجاری‌سازی و تبادل فناوری، با جمع‌آوری اطلاعات و ایجاد ارتباط بین عرضه‌کنندگان فناوری شامل مخترعین، شرکت‌های دانش‌بنیان، نخبگان، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و متقاضیان فناوری مانند بنگاه‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی و معدنی، سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر زمینه مناسب تعامل بین طرفین فراهم شده است.

بسیاری از بنگاه‌های صنعتی با واردکردن محصولاتی باعث ارزبری از کشور می‌شوند. شناسایی مسائل فناورانه بنگاه‌های صنعتی و حل آن از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان باعث جلوگیری از خروج ارز می‌شود.

با شناسایی و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری به‌ویژه در حوزه فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان خدمات مناسبی در زمینه فناوری و نوآوری به تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود.

مشتریان این حوزه بیشتر واحدهای صنعتی هستند که درک فناوری دارند و با تلاش این شرکت تاکنون بیش از 200 قرارداد حل مسئله در شرکت‌های صنعتی تدوین و همچنین در سال گذشته در حدود 28 تکنولوژی لبه دانش قرارداد بسته شده است.

ارسال نظرات
با وجود از بین رفتن نیم میلیارد شیبا؛ کاهش ۲۷ درصدی نرخ توکن سوزی شیبا اینو
تفاهم سازمان نصر و مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت؛ ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار
وبگردی