کد خبر: ۲۷۷۹۵
|
۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۰۹:۱۴

تولید پنجره‌های نانویی که برق تولید می‌کنند

شرکت یوبی‌کیودی (UbiQD) و اس‌دبلیو‌ام اینترنشنال (SWM International) برای توسعه مشترک نسل بعدی لایه‌های حاوی نقاط کوانتومی به‌منظور استفاده در پنجره‌های تولیدکننده برق توافق کردند.

به گزارش «نبض فناوری»، شرکت یوبی‌کیودی یکی از شرکت‌های مواد پیشرفته نشات گرفته از آزمایشگاه ملی لس آلاموس و اس‌دبلیو‌ام اینترنشنال نیز یک شرکت پیشرو در زمینه مواد عملکردی با تخصص عمیق در مهندسی پلیمر است. این دو شرکت با همکاری یکدیگر به دنبال توسعه یک لایه شیشه‌ای حاوی نقطه کوانتومی (QD) هستند، لایه‌ای که تولید پنجره‌های خورشیدی با کارایی بالا را امکان‌پذیر می‌سازد تا سریع‌تر و با هزینه‌های پایین‌تر تولید شوند.

کایو سدنو از مدیران شرکت اس‌دبلیو‌ام اینترنشنال می‌گوید: «اس‌دبلیو‌ام اینترنشنال سابقه‌ای طولانی در ارائه راه حل‌های فناورانه برای حل چالش برانگیزترین مشکلات مشتریان دارد. این همکاری مشترک، توانمندی فنی ما را گسترش می‌دهد و به صاحبان املاک و توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا به سمت تولید کمتر گازهای گلخانه‌ای حرکت کنند.»

طبق آمار وزارت انرژی آمریکا، ساختمان‌ها ۷۶ درصد از برق مصرفی خانگی را تشکیل می‌دهند. فناوری «متمرکزکننده خورشیدی لومینسانس» شرکت یوبی‌کیودی، نقاط کوانتومی فلورسنت را بین دو ورق شیشه، در درون لایه، قرار می‌دهد تا رنگی ملایم با گزینه‌های رنگی مختلف ارائه دهد. نقاط کوانتومی تا حدودی نور خورشید را جذب می‌کنند و آن را به نور مادون قرمز نزدیک تبدیل می‌کنند که توسط سلول‌های خورشیدی پنهان در قاب پنجره به الکتریسیته تبدیل می‌شود.

هانتر مک دانیل، موسس و مدیرعامل شرکت یوبی‌کیودی، گفت: «پیشرفت‌ها در نوآوری مواد، منجر به دستیابی به برخی از مهم‌ترین راه‌حل‌ها شده‌ است و انرژی‌های تجدیدپذیر نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. ما همراه با اس‌دبلیو‌ام اینترنشنال، به دنبال ارائه پنجره‌هایی هستیم که به معنای واقعی کلمه مانع از تولید گازهای گلخانه‌ای شود.»

مک ‌دانیل می‌گوید: «راهبرد ما در استفاده از مواد لومینسانس در بخش پنجره‌ها به نسبت منحصر به فرد است. به این فناوری تغلیظ خورشیدی لومینسانس گفته می‌شود. بیشتر راهبردهای دیگر به دنبال استفاده از مواد آلی برای ساخت پیل‌های خورشیدی آلی بسیار نازک است که کارایی کمی داشته و چندان قابل اعتماد نیستند. ما روش شیمیایی غیرتزریقی با کارایی بالا ارائه کردیم که هزینه کم و قابلیت تجاری‌سازی دارد. این فناوری‌ می‌تواند پنجره خورشیدی را به واقعیت تبدیل کند؛ راهبردی که موجب ساخت پنجره‌هایی با قابلیت تولید برق از نور خورشید می‌شود. ظاهر این پنجره‌ها شبیه به پنجره‌های معمولی است. توسعه و تجاری‌سازی این پنجره‌ها به شرطی اتفاق می‌افتد که بازگشت سرمایه بدون قربانی کردن زیبایی ظاهر پنجره انجام شود.»

ارسال نظرات
وبگردی