کد خبر: ۲۷۸۴۸
|
۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۱:۱۷

فناوران با تولید 34 نرم‌افزار دیجیتال به یاری نظام آموزشی کشور آمدند

شاید نظام آموزشی کشورمان دیر به استفاده از فناوری و نوآوری در این حوزه توجه نشان داد و هنوز در ابتدای این راه باشیم. اما تحولات سریع و بی وقفه بود.

به گزارش «نبض فناوری»، یکی از حوزه هایی که تعطیلی بردار نیست و یک حرکت مداوم و مستمر رو به جلو دارد؛ عطش کسب آموزش و یادگیری است. در واقع یادگیری مهارت و کسب دانش برای انسان امروزی از اهمیت بالایی برخوردار است. آن هم در روزگاری که افراد بر اساس توانمندی‌های خود دسته‌بندی می‌شوند و وظایفی را بر عهده می‌گیرند. در این مدل جهانی افراد بر اساس توانمندی های تخصصی و دانشی پیشرفت می کنند.

به همین دلیل اقبال عمومی به کسب دانش و مهارت بسیار زیاد شده و با توجه به اینکه سرعت و شتاب زدگی زندگی رو به افزایش است، افراد فرصت چندانی برای حضور فیزیکی و مدت دار در فضاهای آموزشی ندارند و تحولات فناورانه هم به دگرگونی نظام آموزشی منجر شده است، آنها نعآبه سمت دریافت این آموزش‌ها از راه‌های مجازی و دیجیتال سوق یافته‌اند.

صنعت آموزش در عصر تحول دیجیتال، به شدت تحت تأثیر فناوری‌‌ها قرار دارد. به طوری که بر اساس گزارشی جهانی، سرمایه‌‌گذاری بر روی یادگیری دیجیتال موجب رشد جهانی ۴۰ میلیارد دلاری این حوزه طی سال های اخیر شده است. یادگیری دیجیتال به اصلاح جنبه ‌های اصلی آموزش و ایجاد فرصت برای تمام سطوح جهت توزیع دانش کمک کرده است. در واقع یکی از مزایای انقلاب یادگیری دیجیتال دسترسی به منابع یادگیری گسترده ‌تر برای همه افراد است. همچنین تجربیات نشان می دهد اگر از فناوری در بحث آموزش به درستی استفاده شود. این امر به ایجاد پتانسیل زیادی جهت بهبود سیستم ‌های آموزشی می انجامد.

آموزش دیجیتال در ایران

پربیراه نیست اگر تحول آموزش در کشور و گرایش به سمت آموزش دیجیتالی را به شیوع بیماری کرونا ارتباط دهیم. روزهایی که با توجه اینکه حضور فیزیکی دانش آموزان، معلمان و دانشجویان در همه گیری کرونا؛ مخاطراتی جدی برای سلامتی آنها داشت؛ نظام آموزشی کشور به ناچار سر تسلیم در مقابل نوع جدید و نوظهور آموزش، یعنی آموزش دیجیتال فرود آورد و طی 2 سال و اندی دانش بنیان ها و شرکت های خلاق اثبات کردند که توان چرخاندن چرخ آموزشی کشور را به شکلی مجازی دارند و این بار را به دوش کشیدند.

به طور مثال با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 34 نرم افزار ایران ساخت طراحی و تولید شد تا آموزش کشور متوقف نشود و کلاس ها در فضای دیجیتال و مجازی برگزار شد. تولیداتی چون «سامانه برگزاری آزمون مدارس و تحلیل نتایج»، «نرم افزار یادگیری مجازی امیرکبیر»، «نرم افزار برنامه ریزی آموزشی نورچین»، «نرم افزار مدیریت آموزش و یادگیری»، «نرم افزار مدیریت پژوهش»، «نرم افزار جامع مدیریت مدارس هوشمند آموزیار»، «نرم افزار مدیریت آموزشی مدبر»، «نرم افزار مدیریت یادگیری الکترونیکی ویانا» و غیره.

ارسال نظرات
با وجود از بین رفتن نیم میلیارد شیبا؛ کاهش ۲۷ درصدی نرخ توکن سوزی شیبا اینو
تفاهم سازمان نصر و مرکز همکاریهای تحول و پیشرفت؛ ارتقای زیست‌بوم هوش مصنوعی برای بهبود سیاستگذاری و توسعه کسب‌وکار
وبگردی