کد خبر: ۲۷۸۷۳
|
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۶

بازیابی حرکات دست پس از سکته مغزی با یک دستگاه جدید

هنگامی که فردی بر اثر سکته مغزی یا آسیب مغزی فلج می‌شود، بخش عمده‌ای از بهبودی او متکی به هدایت فیزیکی اندام آسیب دیده است تا مغز بتواند حرکات از دست رفته را بازیابی کند و آن‌ها را دوباره بیاموزد. یک اسکلت خارجی جدید دقیقاً این کار را برای دست انجام می‌دهد و بیماران می‌توانند از آن در خانه خود استفاده کنند.

به گزارش «نبض فناوری»، نیواطلس اعلام کرد، این دستگاه که "Emovo Grasp" نام دارد، توسط استارتاپ سوئیسی "Emovo Care" که وابسته به موسسه تحقیقاتی "اکول پلی‌تکنیک فدرال لوزان" (EPFL) است، تولید می‌شود.

این دستگاه دارای دو کابل متحرک است که هر کدام در یک غلاف جداگانه قرار گرفته‌اند و به‌عنوان تاندون‌های مصنوعی عمل می‌کنند. آن‌ها پشت دست فرد آسیب‌دیده قرار می‌گیرند و از طریق حلقه‌های سیلیکونی به انگشتان اشاره و میانی فرد متصل می‌شوند.

زمانی که کاربر می‌خواهد گرفتن یک شیء را تمرین کند، کافی است یک دکمه را روی یک کنترل از راه دور فشار دهد تا دستگاه کابل‌ها رو به جلو هدایت کند. این کار باعث می‌شود که انگشتان کاربر دور جسم قرار بگیرند. از آن‌جا که کف دست و سر انگشتان پوشیده نشده و با جسم تماس مستقیم دارد، فرد می‌تواند شیء و میزان فشاری که به آن وارد می‌کند را حس کند. این فشار را می‌توان از طریق کنترل دستگاه تعدیل کرد.

بازیابی حرکات دست پس از سکته مغزی با یک دستگاه جدید

هنگامی که فرد تشخیص داد که به خوبی شئ را گرفته است، دستگاه را متوقف می‌کند و تاندون‌های مصنوعی و انگشتان خود را سر جای خود نگه می‌دارد. کاربران می‌توانند بلند کردن اجسام و گذاشتن دوباره آن‌ها را تمرین کنند. برای رها کردن جسم، کافی است دکمه دوم روی کنترل را فشار دهند تا دستگاه به صورت معکوس کار کند و این تاندون‌های مصنوعی به آرامی انگشتان را به سمت عقب بکشند.

این دستگاه در حال حاضر مراحل کارآزمایی بالینی را می‌گذراند که در آن حدود ۳۰ بیمار مبتلا به آسیب مغزی در فرانسه، ایتالیا و اتریش شرکت دارند. یکی از این افراد مورد آزمایش قبلاً گزارش داده بود که پس از هفت سال بی حرکتی کامل، تنها پس از یک روز استفاده از این دستگاه، توانسته انگشت اشاره خود را دو میلی‌متر حرکت دهد.

محققان در حال برنامه‌ریزی برای مطالعات بالینی بیشتری هستند. امید امی‌رود که "Emovo Grasp" از سال آینده به صورت تجاری در دسترس قرار گیرد.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
تفاهم نامه همکاری بنیاد رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا امضا شد؛ تفاهم‌ نامه همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا به امضا رسید.
در آخرین گزارش درآمد «تجارت الکترونیک پارسیان» در کدال، رشد ۶ درصدی درآمد «رتاپ» در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
وبگردی