کد خبر: ۲۷۸۷۷
|
۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۵

رونمایی از زیست‌ سازگارترین موشک جهان

شرکت فضایی "اوربکس" (Orbex) در بریتانیا از نمونه اولیه موشک کوچک سازگار با محیط زیست خود رونمایی کرده است که برای اولین پرتاب خود در چند ماه آماده ‌می‌شود.

به گزارش «نبض فناوری»، اسپیس اعلام کرد، موشک چندبار مصرف "پرایم" (Prime)، اولین موشک کوچک توسعه یافته در اروپا، اکنون در انتظار انجام آزمایش‌هایش بر روی سکوی پرتاب در پایگاه فضایی "ساترلند" در شمال اسکاتلند است.

شرکت فضایی "اوربکس" تنها ۱۰۰ مایل (۱۶۰ کیلومتر) از پایگاه فضایی ساترلند فاصله دارد. این شرکت در ایمیلی به اسپیس گفت که زمان انجام این پرتاب، که امیدوارند اولین پرتاب عمودی از خاک بریتانیا باشد، اواخر امسال یا اوایل سال آینده خواهد بود و به فرآیند صدور مجوز، آزمایش موشک و تکمیل کار بستگی دارد.

"کریس لارمور" (Chris Larmour)، مدیرعامل "اوربکس" در بیانیه‌ای گفت: این یک نقطه عطف بزرگ برای "اوربکس" است و نشان می‌دهد که ما در حال حاضر چقدر در مسیر توسعه پیش رفته‌ایم.

رونمایی از زیست‌ سازگارترین موشک جهان

مسابقه فضایی بریتانیا اخیرا با برنامه‌ی شرکت "ویرجین اوبیت" (Virgin Orbit) برای پرتاب موشک "لانچروان" (LauncherOne) در تابستان سال جاری از پایگاهی در کورنوال، سرعت گرفته است. بر خلاف "پرایم" و دیگر موشک‌های عمودی، "ویرجین اوربیت" به یک هواپیمای حامل متکی است تا موشک خود را در فرآیندی تحت عنوان پرتاب افقی به اولین لایه از جو زمین ببرد.

"اوربکس" که از مرحله بالایی پرتابگر پرایم خود در سال ۲۰۱۹ رونمایی کرد، از حمایت آژانس فضایی اروپا (ESA) برخوردار است.

این شرکت در بیانیه ای گفت: با این رونمایی، "پرایم" تبدیل به اولین موشک کوچک توسعه یافته در اروپا شده که به این مرحله از آمادگی فنی رسیده است.

این موشک ۶۲ فوتی (۱۹ متری) از "پروپان زیستی" (biopropane) تجدید پذیر نیرو می‌گیرد که انتشار کربن در هر پرتاب را تا بیش از ۹۰ درصد در مقایسه با سایر موشک‌های مشابه متکی به سوخت‌های فسیلی کاهش می‌دهد.

رونمایی از زیست‌ سازگارترین موشک جهان

این موشک دو مرحله‌ای به هفت موتور چاپ سه‌بعدی شده مجهز است، شش موتور در مرحله اول که آن را تا ارتفاع ۵۰ مایلی (۸۰ کیلومتری) می‌برد و یکی در بخش بالایی که محموله را به مدار می‌رساند. "اوربکس" در بیانیه‌ای اعلام کرد که این موشک به گونه ای طراحی شده که هیچ زباله‌ای در زمین و در مدار باقی نمی‌گذارد.

"لارمور" در این بیانیه گفت: این موشک در ظاهر ممکن است شبیه به یک موشک معمولی به نظر برسد اما "پرایم" شبیه به هیچ موشک دیگری نیست.

"پرایم" می‌تواند ماهواره‌های کوچک تا ۴۴۰ پوند (۲۰۰ کیلوگرم) را تا ارتفاع ۱۲۵۰ کیلومتری حمل کند.

طی چند ماه گذشته، این شرکت آزمایش‌ روشن‌ کردن موتورهای موشک چاپ‌ سه بعدی شده خود را انجام داده است.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
برای ترمیم ساختارهای کوچک؛ ربات کوچکتر از حشره ساخته شد!
وبگردی