کد خبر: ۲۷۹۰۱
|
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۱۰

اپل دیگر ارزشمندترین شرکت جهان محسوب نمی‌شود!

خبر ناخوشایند برای طرفداران اپل اینکه شرکت مورد علاقه آنها دیگر ارزشمندترین شرکت تجاری در جهان محسوب نمی‌شود. بر اساس اعلام خبرگزاری CNBC این افتخار اکنون در اختیار شرکت نفت عربستان سعودی موسوم به آرامکو است. روز 11 مه (21 اردیبهشت ماه) ارزش بازار شرکت آرامکو پس از تبدیل واحد به دلار برابر با 2.43 تریلیون دلار شد. از سوی دیگر اپل با کاهش 5 درصدی ارزش سهام خود در روز چهارشنبه ضربه سختی را متحمل شد.

به گزارش «نبض فناوری»، در 5 روز معاملاتی گذشته، ارزش سهام اپل مجموعا 13.51 دلار یا 8.66 درصد کاهش یافته است. دقیقا پس از پایان معاملات تجاری در روز پنج‌شنبه، ارزش بازار اپل به 2.31 تریلیون دلار کاهش یافت. ارزش سهام این شرکت در روز 4 ژانویه (14 دی ماه 1400) به 182.94 دلار رسید؛ رقمی که رکورددار بیش‌ترین ارزش سهام کمپانی طی مدت 52 هفته پیشین بود. اما از آن زمان به بعد، ارزش سهام غول کوپرتینویی 23 درصد کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر ارزش سهام آرامکو از ابتدای سال 2022 حدودا 27 درصد رشد داشته است. آرامکو در ماه مارس گزارش داد که به لطف رشد انفجارگونه قیمت نفت، درآمد سالیانه این شرکت 2 برابر شده است.

طی مدت چند سال گذشته، اپل به نخستین شرکت آمریکایی سهامی عام تبدیل شده که ارزش بازار آن در مقاطع مختلف به رکوردهای 1، 2 و 3 تریلیون دلاری رسیده است. ارزش بازار اپل از ضرب کردن ارزش فعلی سهام این شرکت (در حال حاضر برابر با 142.56 دلار) در کل تعداد سهام موجود محاسبه می‌شود.

مایکروسافت و آلفابت (شرکت مادر گوگل) تنها کمپانی‌های آمریکایی هستند که به لحاظ ارزش بازار با اپل رقابت می‌کنند. ارزش بازار برای شرکت‌های مایکروسافت و آلفابت به‌ترتیب برابر با 1.91 تریلیون دلار و 1.49 تریلیون دلار است.

اپل دیگر ارزشمندترین شرکت جهان محسوب نمی‌شود!

ارزش اپل در بازار برابر با 2.31 تریلیون دلار است

سهام اپل نخستین بار در روز 12 دسامبر 1980 (21 آذر ماه 1359) با ارزش 22 دلار در ازای هر سهم به‌صورت عمومی عرضه شد. از آن زمان به بعد این کمپانی در چندین نوبت اقدام به تقسیم سهام خود نموده است. این اقدام آخرین بار در آگوست سال 2020 اجرایی شد. با احتساب تقسیم سهام، قیمت عرضه اولیه سهام اپل در ازای هر سهم برابر با 10 سنت بود.

این موضوع بدان معناست که کاربران خوش‌شانس در صورت خریداری 100 سهم اپل با ارزش 22 دلار در عرضه اولیه عمومی، اکنون صاحب 22400 واحد از سهام این شرکت با ارزش 3.2 میلیون دلار هستند.

منبع/  آی‌تی‌رسان

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارز‌های جهان در ۸ فروردین ۱۴۰۲ شکایتی که رمزارزها را پایین کشید
سرمایه‌هایی که با رفتنشان مسیر پُرشیب توسعه سخت‌تر خواهد شد؛ تغییر الگوی مهاجرت ایرانیان به سمت عربستان و امارات به‌ عنوان قطب‌های جدید علم و فناوری!
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان بیت‌کوین رکوردی جدید ثبت کرد
وبگردی