کد خبر: ۲۷۹۲۴
|
۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰

هابل بقایای زیبای انفجار یک ابرنواختر را به تصویر کشید

هنگامی که ستاره ای به پایان عمر خود نزدیک می شود و سوخت آن تمام می شود، در یک جریان عظیم انرژی منفجر و هسته کوچک و متراکمی از خود به جای می گذارد که تبدیل به سیاهچاله یا ستاره نوترونی می شود. این انفجار، اگرچه در مقیاسی مخرب است، اما می‌تواند بقایای زیبایی را که توسط موج ضربه‌ای انفجار ایجاد شده است، از خود به جای بگذارد.

به گزارش «نبض فناوری»،  تصویری که اخیرا توسط تیم تلسکوپ فضایی هابل منتشر شده است، یکی از باقیمانده‌های ابرنواختری به نام DEM L249 را نشان می‌دهد. این ساختار ظریف که توسط دوربین میدان گسترده 3 هابل گرفته شده و در صورت فلکی کوهمیز قرار دارد واز گرد و غبار و گازی که توسط نیروی انفجار به بیرون از محل ستاره به بیرون پرتاب می شود، تشکیل شده است.

این تصویر از تلسکوپ فضایی هابل ناسا/ESA بقایای یک ابرنواختر را نشان می دهد. تصور می‌شود که این شی که با نام DEM L249 شناخته می‌شود، توسط یک ابرنواختر نوع 1a در هنگام مرگ یک کوتوله سفید ایجاد شده است. در حالی که کوتوله‌های سفید معمولاً پایدار هستند، اگر بخشی از یک منظومه ستاره‌ای دوتایی باشند، می‌توانند به آرامی ماده را جمع کنند. این تجمع ماده تا زمانی ادامه می یابد که کوتوله سفید به جرم بحرانی برسد و در معرض یک انفجار ابرنواختری فاجعه بار قرار گیرد و در این فرآیند مقدار زیادی از مواد را به فضا پرتاب کند.

این باقیمانده با فاصله در حدود 160000 سال نوری از زمین در یک کهکشان اقماری کوچک کهکشان راه شیری به نام ابر ماژلانی بزرگ (LMC) قرار دارد.

ارسال نظرات
تفاهم نامه همکاری بنیاد رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا امضا شد؛ تفاهم‌ نامه همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی و تلویزیون اینترنتی آرپا به امضا رسید.
در آخرین گزارش درآمد «تجارت الکترونیک پارسیان» در کدال، رشد ۶ درصدی درآمد «رتاپ» در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
وبگردی