کد خبر: ۲۷۹۶۳
|
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۱۱
رئیس سازمان انژی اتمی کشور:

اقتصاد دانش‌بنیان اشتغال پایدار و جذب نخبگان را به همراه دارد

محمد اسلامی؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: وقتی جایگاه کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان ارتقا پیدا کند، در کنار این مهم، اقتصاد دانش‌بنیان با حداقل آسیب‌پذیری، اشتغال پایدار را خلق خواهد کرد و جذب نخبگان کشور را به همراه می‌آورد.

به گزارش «نبض فناوری»، پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد، محمد اسلامی؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: یک سری از واژه‌های پرتکرار هستند که قدر و ارزش آن‌ها به درستی بیان نمی‌شود. از جمله این واژه‌ها کارآفرینی است. کارآفرین در معنای واقعی کلمه فدا شونده و عاشق است، یعنی توقعی ندارد و عاشقانه خودش را در مسیر مهم کارآفرینی قرار می‌دهد.

وی در خصوص ویژگی‌ها و اهداف کارآفرینان خاطرنشان کرد: یک کارآفرین و مدیر اشتغالزا به دنبال منفعت شخصی نیست؛ اگر منفعت را در نظر بگیرد در این مسیر نمی‌تواند گام بردارد. کارآفرینان عزیز در مقابل همه سختی‌ها و ناملایمات مقاوم هستند؛ این یک اصل بنیادی است.

معاون رئیس‌جمهور گفت: در مقطعی تصمیمی در نظام جمهوری اسلامی ایران گرفته شد و در حکمی به بنده ابلاغ شد تا صنعت هواپیماسازی کشور را ایجاد کنم. کاری که با توجه به امکانات محدود بسیار طاقت‌فرسا بود و باید تقریباً از صفر شروع می‌کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: باید طوری طراحی و سازمان‌دهی می‌کردیم که بتوانیم سه جبهه را همراه داشته باشیم. یکی از آن‌ها باور جامعه و مردم بود، بحث دیگر جلب باور و اعتماد مسئولان و دیگر موضوع مهم، تعریف سازوکار یارگیری برای انجام کار تیمی بود که از شایستگی‌های لازم برخوردار باشند. اگر بخواهیم این سه جبهه را در مسیر همراه خود ببینیم، لازمه آن ایجاد یک جریان است که در یک مسیر مولد و بادوام با رعایت استانداردهای بین‌المللی ساز و کار مورد نیاز فعالیت را ایجاد کند.

اسلامی گفت: ایجاد یک جریان صحیح و هدفمند، در مسیر رسیدن به هدف، با تمرکز اصلی بر مدار نیروی انسانی متعهد و برخوردار از دانش و ظرفیت لازم، انرژی زیادی را می‌طلبد.

وی افزود: با همان ساز و کار، صنعت هواپیماسازی در مسیر پیشرفت و ترازی قرار گرفت که هواپیماهای مافوق صوت، تولید، عرضه و بهره‌برداری می‌شود. در صنعت هواپیماهای بدون سرنشین نیز با وجود تحریم‌های سخت و طاقت‌فرسا امروز در جمع برترین‌های دنیا هستیم.

معاون رئیس‌جمهور رمز موفقیت در کارآفرینی، به ویژه گستره محصولات دانش‌بنیان را ایجاد ظرفیت برای قدرت خلق محصول دانست و تأکید کرد: شما لازم است بتوانید قدرت خلق محصول با ظرفیت طراحی و مهندسی داشته باشید. این چیزی است که از فقدان آن در صنایع رنج می‌بریم. اگر بتوانیم قدرت خلق محصول را با روش فوق محقق کنیم، همان فرصتی است که برای نیروی نخبه و دانشی ایجاد خواهیم کرد. ظرفیت طراحی و مهندسی که بتواند فناوری روز را به کار بگیرد و ارتقای محصول بادوام را توسعه بدهد. این فرآیند روز به روز مشتری وفادار را برای محصولات جذب می‌کند.

اسلامی در پایان سخنانش گفت: وقتی جایگاه کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان ارتقا پیدا کند، در کنار این مهم، اقتصاد دانش‌بنیان با حداقل آسیب‌پذیری، اشتغال پایدار را خلق خواهد کرد و جذب نخبگان کشور را به همراه می‌آورد.

ارسال نظرات
سایت فولاد خوزستان، اصفهان و هرمزگان از دسترس خارج شد حمله سایبری به صنایع فولادی تایید شد
وبگردی