کد خبر: ۲۷۹۷۷
|
۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۴:۱۸

سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی مورد بازنگری قرار گرفت

نشست هم‌اندیشی بازنگری سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با حضور بیش از 30 نفر از پژوهشگران و متخصصان مطرح این حوزه، برگزار شد.

به گزارش «نبض فناوری»، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در این نشست که در حضور بیش از 30 نفر از اساتید مطرح این حوزه در محل معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برگزار شد، گفت: در سال‌های اخیر، علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، رشد پرشتابی پیدا کرده و به جایگاه ویژه‌ای در درمان بیماری‌های صعب‌العلاج و سرطان‌ها دست یافته ‌است.

حمیدیه با اشاره به اینکه کشورهای بسیاری، منابع و سرمایه‌های خود را به این مهم اختصاص داده‌اند؛ افزود: با توجه به گذشت حدود 9 سال از تصویب سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و با عنایت به پیشنهاد سعیدرضاعاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، لازم است سند مذکور مورد بازنگری و بازبینی قرار گیرد.

رشد جایگاه ایران در حوزه سلول‌های بنیادی

کاوه بقایی مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در تشریح فعالیت‌های ستاد در سال‌های اخیر، گفت: از سال 1398، جمهوری اسلامی ایران در رتبه‌بندی جهانی اسکوپوس، توانست رتبه 13 جهان و رتبه اول منطقه و بالاتر از کشورهای ترکیه، رژیم اشغالگر قدس و سایر کشورهای خاورمیانه را کسب کند. رشد قابل توجه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه از 2 شرکت در سال 1392 به بیش از 200 شرکت در سال 1400 و تولید بالغ بر 600 محصول مبتنی بر سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی نیز از دیگر دستاوردهای این حوزه است.

محمدامیر امیرخانی دبیر شورای راهبردی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی با اشاره به رسالت و ماموریت ستاد مبنی بر راهبری ظرفیت‌های کشور در حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: اولویت‌های ستاد به نحوی برنامه‌ریزی شده است که بتوان به زیرساخت‌های لازم جهت آموزش و تربیت نیروی انسانی، توسعه فناوری‌ و تولید محصولات ذیربط دست یافت و در نهایت پاسخ به نیازهای درمانی را فراهم کرد.

در این جلسه، اعضا به بحث و تبادل‌نظر پیرامون جزئیات ماده‌ها و بندهای سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی پرداختند. همچنین مقرر شد در اسرع‌وقت، جلسه دیگری به منظور بازنگری و بازبینی باقیمانده موارد سند از جمله اقدامات برگزار شود.

ارسال نظرات
عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد رمزارزها با تجارت ایران چه می‌کنند؟
وبگردی