کد خبر: ۲۸۰۲۴
|
۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۵

ارز در کشور ماند؛ انواع نانو الیاف پلیمری و سرامیکی کاربردی در صنایع مختلف تولید شد

جلوگیری از خروج ارز یکی از مهم ترین اهدافی است که توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری دنبال می‌کند. کاری که اقتصاد کشور را از رکود و وابستگی به بازار واردات رها خواهد کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، در این زیست بوم؛ نیازهای مختلف صنایع به محصولات فناورانه احصا و به شرکت های دانش بنیان و خلاق عرضه می شود و این مجموعه‌ها با توانمندی دانشی و تخصصی خود؛ اقدام به طراحی و تولید آنها می کنند. محصولاتی که پیش از این با هزینه بالایی از دیگر کشورها تامین می شد. از آن جمله تولید انواع نانو الیاف پلیمری و سرامیکی است که با استفاده از دستگاه‌های الکتروریسی انجام می شود و در بخش های صنعتی، بهداشتی و پزشکی کاربرد دارند.

این محصول با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط شرکتی دانش بنیان تولید شده و در اختیار بخش های صنعتی و آزمایشگاهی قرار گرفته است. در فرآیند الکتروریسی با استفاده از محلول پلیمری و اعمال اختلاف‌پتانسیل بسیار بالا انواع نانو الیاف پلیمری و سرامیکی قابل‌تولید است. نانو الیاف تولید شده با استفاده از دستگاه‌های الکتروریسی این شرکت در انواع زمینه‌های صنعتی، بهداشتی و پزشکی کاربرد دارند.

با استفاده از روش الکتروریسی نانو الیاف به‌صورت منسوج بی بافت جمع‌آوری می‌شود که کاربرد وسیعی در حوزه انواع فیلترهای هوا، غشاهای تصفیه آب و فاضلاب، داربست‌های پوشش زخم و پوستی، انواع غشاهای حاوی مواد کاتالیستی، بسته‌بندی مواد غذایی و موارد دیگر دارد.

دستگاه‌های الکتروریسی صنعتی این شرکت اکنون در بخش تولید انواع فیلتر و منسوجات ضد آب در حال به‌کارگیری است. با توجه به اینکه توسعه هر محصول با توجه به جدید بودن دانش فنی نیاز به تحقیق و توسعه دارد، توسعه محصولات جدید معمولاً زمان‌بر و نیاز به تأمین منابع مالی کافی دارد.

دانش تولید دستگاه‌های الکتروریسی در ایران کاملا بومی‌سازی شده است و کیفیت این محصول قابل‌رقابت با سازندگان اروپایی و آمریکایی است. دستگاه‌های الکتروریسی صنعتی در زمینه تولید انواع غشاهای آب و فیلترها و تولید انواع نانو الیاف سرامیکی و کاتالیستی کاربرد دارند.

تاکنون بیش از 100 دستگاه الکتروریسی آزمایشگاهی در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها نصب و راه‌اندازی شده است که صدها محقق و دانشجو به‌وسیله این دستگاه‌ها در حال تحقیق هستند و همچنین 4 دستگاه صنعتی نیز تولید شده است که در مراکز صنعتی بر روی تولید انواع فیلتر فعال هستند.

این محصولات در بخش آزمایشگاهی و صنعتی مانع خروج بیش از 2 میلیون دلار ارز از کشور شده است. در ایران تولید صنعتی فیلتر با استفاده از نانو الیاف آغاز شده است و کیفیت محصولات داخلی قابل‌رقابت با نمونه‌های خارجی است و اولین دستگاه الکتروریسی آزمایشگاهی این شرکت به آلمان صادر شده است.

دستگاه‌های الکتروریسی آزمایشگاهی و صنعتی این شرکت با یک‌چهارم قیمت نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی به فروش می‌رسند. همچنین در تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی بیشترین امکانات قرارداده شده که حتی بعضی از شرکت‌های خارجی هنوز به دانش فنی آن نرسیده‌اند.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان؛ رمزارز دیجیتال هدفمند در راه است
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان درآمد استخراج بیت‌کوین رکورد زد
به دلیل ایموجی های انیمیشنی؛ اپل آپدیت تلگرام را تایید نکرد
وبگردی