کد خبر: ۲۸۰۸۸
|
۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۴۴

همکاری دانشمندان ایرانی و خارجی؛ دقت‌ تصویربرداری با میکروسکوپ ارتقا یافت

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مبتنی بر روش نرم‌افزار، دقت‌محوری و میانگین شدت تصاویر فوتوآکوستیک ۷۷درصد بهبود یافت.

به گزارش «نبض فناوری»، تصویربرداری فوتوآکوستیک به علت غیرتهاجمی بودن، کاربردهای گسترده‌ای در تصویربرداری زیست‌پزشکی دارد. این روش وضوح نوری و وضوح فراصوت بالایی دارد که تصویربرداری غیرتهاجمی بافت عمیق را فراتر از حد انتشار نوری فراهم می‌کند.

لیزرهای کیوسوئیچ به دلیل در دسترس‌بودن پالس‌های لیزری کوتاه با انرژی بالا به‌طور گسترده در تصویربرداری فوتوآکوستیک استفاده می‌شوند.

یکی از چالش‌های موجود در این روش، تغییرات انرژی در پیک توان پالس‌های لیزر و اثر جیتر زمان‌بندی است. این مشکلات موجب عدم‌قطعیت در توان خروجی و نامنظم بودن پالس‌ها می‌شود و کیفیت تصاویر فوتوآکوستیک را پایین می‌آورد.

محققان دانشگاه شهیدبهشتی با همکاری چند پژوهشگر از دانشگاه‌های خارجی از جمله دانشگاه سنگاپور، در مطالعات خود با استفاده از یک سامانه جمع‌آوری داده‌های پرسرعت مبتنی بر نرم‌افزار در ترکیب با یک آشکارساز نوری سریع، موفق شدند اثرات تغییرات توان پیک پالس و نویز زمان‌بندی پالس‌ها در تصویربرداری میکروسکوپی فوتوآکوستیکی را کاهش دهند.

محققان پژوهشکده لیزر و پلاسما و دانشکده فیزیک دانشگاه شهیدبهشتی با روش مبتنی بر نرم‌افزار، توانستند دقت‌محوری و میانگین شدت تصاویر فوتوآکوستیک را به ترتیب ۱۴میکرومتر و ۷۷درصد بهبود دهند.گرفتن پالس‌های لیزری با وضوح زمانی بالا، اعمال اثر جیتر زمان‌بندی و جبران پیک توان پالس، از چالش‌های عمده این پژوهش به شمار می‌رود.

این پژوهشگران برای اندازه‌گیری دقیق پالس‌های لیزری، از یک سامانه DAQ سفارشی با سرعت بالا و آشکارساز نور استفاده کردند. روش پیشنهادی را می‌توان در تصویربرداری عملکردی و کمی چند طول موج از نمونه‌های زنده که در آن شدت پالس لیزر نیاز به اندازه‌گیری دقیق دارد، استفاده کرد.

ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت، از طرح‌های فناورانه مطابق با دانش روز، حمایت به عمل می‌آورد.

ارسال نظرات
عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ داد رمزارزها با تجارت ایران چه می‌کنند؟
وبگردی