کد خبر: ۲۸۱۶۵
|
۰۳ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۵

واردات آیفون امروز از سر گرفته می‌شود

طبق سخنان جدید مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، واردات گوشی‌های آیفون هیچگونه محدودیتی ندارد و ثبت سفارش برای این کالا، امروز از سر گرفته می‌شود.

به گزارش «نبض فناوری»، روز یکشنبه واردکنندگان تلفن همراه اعلام کردند که قادر به ثبت گوشی‌های برند اپل در سامانه جامع تجارت نیستند، افرادی که قصد ثبت کردن مدل‌های آیفون را دارند با پیامی در سامانه جامع تجارت مواجه می‌شوند، طبق این پیام امکان ثبت گوشی‌های اپل در گروه کالایی 23 سلب شده و از این پس در گروه کالایی 27 قرار می‌گیرد.

در همین راستا محمدرضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان تلفن همراه گفت که گروه کالایی 27 که آیفون هم به آن اضافه شده شرایط و قوانین شفافی ندارد و بیشتر یک گروه کالایی است که هرگاه قرار باشد واردات یک محصول معلق شود، آن را به گروه کالایی 27 اضافه می‌کنند. ما به طور دقیق از اقلامی که درون این گروه کالایی قرار می‌گیرند اطلاعاتی نداریم.

حال سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در سخنان اخیر خود در مورد موضوع ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون اعلام کرد: ما برای ثبت سفارش موبایل هیچ محدودیتی نداریم. ثبت سفارش گوشی تلفن همراه با نشان تجاری اپل، طی چند روز گذشته با برخی اختلالات سیستمی همراه بود که این اختلالات مرتفع و از روز آینده ثبت سفارش این کالا از سرگرفته می‌شود. این اختلالات سیستمی به دلیل بروزرسانی برخی گروه‌های کالایی رخ داد.

عباسپور با اعلام این خبر، تاکید کرد که تاکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ ابلاغیه‌ای در خصوص ممنوعیت ثبت سفارش و واردات تلفن همراه با برند خاصی را به بانک مرکزی و گمرک اعلام نکرده و هیچ مقررات جدید در این زمینه اتخاذ نشده است.

وی در خصوص واردات آیفون به کشور توضیح داد: تنها در دو ماه ابتدایی سال، بیش از 6 میلیارد دلار ثبت سفارش تلفن همراه صورت گرفته که از نظر ارزش دلاری، بخش قابل توجهی از آن به گوشی‌های آیفون اختصاص دارد، این در حالی است که در سال گذشته، از مجموع نزدیک به 19 میلیون گوشی همراه وارد شده به کشور، سهم مدل‌های برند اپل از نظر تعدادی تنها چهار درصد اما از نظر دلاری حدود 25 درصد ارزش کل واردات بود.

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: امسال با توجه به افزایش میزان ثبت سفارش گوشی تلفن همراه، کماکان اولویت‌بندی گروه‌های کالایی برای واردات کالا برقرار بوده و رویه‌های تخصیص و تامین ارز بر اساس مقررات و اولویت‌بندی‌های کالایی صورت می‌پذیرد.

منبع/ آی‌تی‌رسان

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
۰۰:۴۸ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
حتمن بایست بازار رو خراب می کردن بعدش واقعیت رو می گفتن
0
0
ناشناس
۰۲:۱۹ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
کدام آقا زاده هنوز آیفون نخریده
0
0
سایت فولاد خوزستان، اصفهان و هرمزگان از دسترس خارج شد حمله سایبری به صنایع فولادی تایید شد
وبگردی