کد خبر: ۲۸۸۹۰
|
۰۴ تير ۱۴۰۱ | ۱۹:۴۰

ماموریت ناسا به سیارک به تعویق افتاد

ناسا یک ماموریت سیارکی خود را به دلیل تحویل دیرهنگام نرم افزار ناوبری به تعویق انداخت.

به گزارش «نبض فناوری»، ایندپندنت اعلام کرد، قرار بود فضاپیمای Psyche به یک سیارک ناشناخته به همین نام در سپتامبر یا اکتبر سال جاری میلادی پرتاب شود. اما آزمایشگاه JPL ناسا در تحویل نرم افزار ناوبری، راهنمایی و کنترل که یک بخش مهم از هر فضاپیمایی است، تاخیر کرد.به گفته مقامات مهلت مهندسان برای تست آن تمام شده است.

اکنون ناسا برای اجرای این ماموریت یک گام به عقب برداشته و قرار است یک بررسی مستقل برای یافتن چالش موجود، زمان مناسب برای پرتاب فضاپیما و حتی انجام ماموریت انجام می شود.

سازمان فضایی آمریکا تاکنون ۷۱۷ میلیون دلار صرف پروژه Psyche کرده و کل هزینه پیش بینی شده آن از جمله پرتاب آن به فضا ۹۸۵ میلیون دلار تخمین زده می شود.قرار بود طی این عملیات فضاپیمایی به اندازه یک خودرو به فضا پرتاب شودتا پس از طی مسافت یک میلیارد مایل در فضا و در سال ۲۰۲۶ میلادی به سیارک مورد نظر برسد.

لیندی الکینز تانتون محقق ارشد ماموریت Psyche در این باره می گوید: در حال حاضر هیچ مشکلی در فضاپیما وجود ندارد به جز آنکه هنوز نتوانسته ایم نرم افزار ارائه شده را آزمایش کنیم.

به گفته لاری لشین مدیر JPL در سال ۲۰۲۴ میلادی حداقل ۲ فرصت پرتاب وجود دارد تا بتوان به سیارک که در کمربند بین مریخ و مشتری قرار دارد، رسید. این بدان معنا است که فضاپیمای Psyche تا ۲۰۲۹ یا ۲۰۳۰ میلادی به مقصد خود نخواهد رسید.

این درحالی است که قرار است دو فضاپیمای کوچک دیگر همراه موشک فالکون هوی اسپیس ایکس به فضا پرتاب شوند و ناسا مشغول بررسی شیوه انجام آن عملیات ها نیز است.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
برای هزاران کاربر در سراسر جهان؛ موتور جستجوی گوگل قطع شد
وبگردی