کد خبر: ۲۸۹۲۷
|
۰۶ تير ۱۴۰۱ | ۰۹:۲۸

چتر حمایتی عصر امین کارآفرین برای فناوران و نوآوران

مدیرعامل شرکت عصر امین کارآفرین با اشاره به اینکه توسعه اکوسیستم کارآفرینی و حمایت از بخش فناوری به عنوان یکی از مهم‌ترین چشم‌اندازهای این مجموعه است، گفت: طبق سیاستی که برای این شرکت ترسیم شده، برنامه‌ریزی کردیم تا طی ۵ سال، عصر امین کارآفرین به یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌گذاران حوزه فناوری کشور تبدیل شود.

به گزارش «نبض فناوری»، سیدصابر امامی، مدیرعامل و نائب رئیس هیات مدیره شرکت عصر امین کارآفرین در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص فعالیت های این مجموعه، اظهار کرد: شرکت عصر امین کارآفرین، نقطه اتصال بین شبکه پرداخت بانکی با شبکه فناوری بانک کارآفرین است و از این جهت، مسئولیت مستقیم VC (سرمایه گذاری خطرپذیر) شرکت مدیریت ثروت ستارگان را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد سهام عصر امین متعلق به گروه مالی بانک کارآفرین و ۳۰ درصد آن متعلق به هلدینگ فناوری نگاه و ۲۰ درصد نیز متعلق به سهامداران مستقیم است، افزود: با اینکه اقدامات شرکت عصر امین از سال های گذشته شروع شده و سرمایه تجاری مجموعه ثروت ستارگان در اختیار این شرکت قرار گرفته، سال ۱۴۰۱ سال کلیدی اقدامات ما است و امسال به صورت خاص به دلیل اهمیت و توجه ویژه ای که به حوزه دانش بنیان و فعالیت های اشتغال آفرین و رونق تولید می شود، اقدامات عصر امین بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

امامی با تاکید بر اینکه استراتژی اصلی شرکت عصر امین کارآفرین سرمایه گذاری در حوزه های فناورانه است، گفت: طبق چشم اندازی که برای این شرکت ترسیم شده، برنامه داریم طی ۵ سال عصر امین به یکی از اصلی ترین سرمایه گذاران حوزه فناوری در کشور تبدیل شود که به طور ویژه، تمرکز آن روی حوزه های های‌تک و تکنولوژی با محوریت موضوعات فنی باشد.

وی افزود: قطعا تحقق این چشم انداز ۵ ساله به صورت یکباره اتفاق نمی افتد؛ البته بخشی از این اقدامات در سال ۱۴۰۰ انجام شده که از جمله آن می توان به خریداری VC شرکت مدیریت ثروت ستارگان اشاره کرد که فاز اول این اقدامات بوده و به نوعی می توان گفت که امسال دومین سال از برنامه ۵ ساله عصر امین کارآفرین است و بر همین اساس، برنامه ریزی هایی برای دستیابی به یکسری اهداف در سال جاری داریم.

چتر حمایتی عصر امین کارآفرین برای فناوران و نوآوران

مدیرعامل شرکت عصر امین کارآفرین با بیان اینکه امسال توجه این شرکت روی تقویت ظرفیت های ثروت ستارگان به عنوان زیرمجموعه عصر امین است، خاطرنشان کرد: ثروت ستارگان وظیفه مدیریت سرمایه گذاری های خطرپذیر در حوزه فین تک را بر عهده دارد.

امامی گفت: بخش دیگر فعالیت عصر امین کارآفرین مربوط به سرمایه گذاری های وسیع تر است که سطح آن ها از استارتاپ ها بالاتر بوده و فعالیت آن ها در حوزه فناوری می تواند به توسعه زنجیره ارزش بانک کارآفرین کمک کند. در واقع، در این بخش ما باید به دنبال این باشیم که راه های فناورانه ای پیدا کنیم که تا جای ممکن ارائه خدمات به مشتری نهایی بانک تسهیل شود به طور مثال، با طرح و اجرای ایده ای فناورانه، این امکان برای صرافی، کارگزاری، لیزینگ، بیمه و هر بخشی که زیرمجموعه بانک کارآفرین است، ایجاد شود تا با ارائه خدمات بهتر به مشتری نهایی، به تقویت و توسعه زنجیره ارزش بانک پرداخته شود.

نائب رئیس هیات مدیره شرکت عصر امین کارآفرین اضافه کرد: بانک کارآفرین به عنوان بانکی که به صورت تخصصی در حوزه های کارآفرینانه فعالیت دارد، یک مسئولیت اجتماعی و یک مسئولیت عمومی دارد و برای اینکه بتواند خدماتی به شرکت هایی که در حوزه کارآفرینی فعالیت دارند ارائه دهد (استارتاپ ها یا شرکت های دانش بنیان و...) با استفاده از ظرفیت عصر امین به تسهیل این اقدامات می پردازد. از طرفی، با توجه به اینکه حوزه فروش اقساطی و اعتباری یکی از موضوعات مطرح و ترند در سال ۲۰۲۱ بوده و پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۹ جزو ترندهای اصلی باشد که اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار می دهد، یکی از استارتاپ های ثروت ستارگان به این موضوع توجه کرده ولی این برای ما کافی نیست و ضرورت دارد به توسعه آن استارتاپ بپردازیم تا به کمک لیزینگ در این حوزه فعالیت داشته باشد.

وی ادامه داد: در حوزه فروش اقساطی و اعتباری، عصر امین کارآفرین علاقمند است که در بحث فروش اعتباری خدمات گردشگری توسط بانک کارآفرین ورود کند و زمینه برای سرمایه گذاری روی پلتفرم های گردشگری فراهم شود که این می تواند یک شروع تازه فناورانه برای بانک باشد. در واقع عصر امین روی پلتفرم هایی کار می کند که با سرمایه گذاری در این بخش ها و توسعه آن ها (از جمله موضوعات مرتبط با امنیت غذا و دارو) علاوه بر آورندگی مالی برای بانک به عنوان یک بانک محوری کارآفرینی در کشور، این زیرساخت را مهیا کند که این سرویس ها در ایران به صورت بهتری ارائه و به مردم خدمت رسانی کنند.

امامی گفت: بنابراین، می توان گفت که عصر امین در کنار نگاه ویژه به حمایت از استارتاپ ها به دنبال حمایت از شرکت های دانش بنیان بزرگ تر نیز است و صرف دانش بنیانی به معنای استارتاپ مورد توجه ما نیست و شرکت های بزرگ تر و شناخته شده را نیز شامل می شود که می توانیم روی آن ها سرمایه گذاری کنیم. جدای از آن تشکیل صندوق های بورسی نیز از موضوعات مورد توجه عصر امین است به این نحو که این شرکت در حوزه ای خاص همچون صنایع های‌تک در بحث های تشکیل صندوق های بورسی که مختص حوزه فناوری است مشارکت داشته باشد تا فرصت سرمایه گذاری جمعی را با بخش خصوصی و بانک مهیا کند و اینگونه بتواند در ایجاد تحول در صنعت های‌تک نقش آفرینی کند.

چتر حمایتی عصر امین کارآفرین برای فناوران و نوآوران

امامی در خصوص زمان حمایت از استارتاپ ها و شرکت های فناورانه اظهار کرد: یک محصول فناورانه از مرحله بدو تولد تا تولید محصول می تواند مورد حمایت عصر امین کارآفرین قرار گیرد. در بحث حمایت از ایده ها، یک استارتاپ استودیو زیرمجموعه ثروت ستارگان فعالیت دارد که وظیفه آن ایجاد زمینه فعالیت کسب و کارهای نوآورانه است که به طرق مختلف (ارائه فضای اشتراکی، ارائه حداقل درآمدهای لازم، ارائه خدمات فنی اولیه و...) به حمایت از بذرهای نوآوری می پردازد. علاوه بر آن، ثروت ستارگان روی تیم های فناورانه که محصول نوآورانه با کیفیت تولید کردند و برای ورود به بازار نیاز به حمایت دارند، سرمایه گذاری می کند تا به شرکت های بزرگ تری تبدیل شوند. در این بخش، تیم های حرفه ای که محصولاتشان شناخته شده و به درآمدزایی رسیده اما نیاز به حمایت برای رونق کسب و کار دارند، نیز می توانند از حمایت های عصر امین کارآفرین برخوردار شوند. نوع دیگر از حمایت این شرکت نیز مربوط به تشکیل صندوق های مشترک سرمایه گذاری با کمک شرکت های بالغ و بخش های عمومی برای پشتیبانی از واحدهای فناور بالغی است که درآمدزایی خوبی دارند.

معرفی استارتاپ‌های تحت حمایت ثروت ستارگان
وی در ادامه به معرفی ۱۵ استارتاپ تحت حمایت شرکت مدیریت ثروت ستارگان پرداخت و اظهار کرد: یکی از این مجموعه های دانش بنیان «آدانیک» نام دارد که محصولات آن در دو حوزه راهکارهای زیرساختی (که به کاربران داخلی سازمان ها خدمت می رسانند) و راهکارهای دارای واسط کاربری (که کاربران نهایی از طریق اینترنت یا موبایل آن ها را به کار می گیرند) قرار می گیرند. آدانیک با محصولات کاریز، کلون، بومرنگ، گمانیک و پلک در دسته نخست و حساب کتاب و کیلید در دسته دوم، فرصت ارائه خدمات به بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و موسسات بیمه متعدد از جمله بانک های آینده، ملی، پارسیان، توسعه صادرات، شهر، کارآفرین، موسسه مالی اعتباری نور، بیمه رازی و بیمه سامان و کسب اعتماد و رضایت آن ها را یافته است.

چتر حمایتی عصر امین کارآفرین برای فناوران و نوآوران

امامی ادامه داد: دیگر مجموعه دانش بنیان تحت حمایت شرکت مدیریت ثروت ستارگان، «آسان بورس» است که یک پلتفرم مشاوره مبتنی بر هوش مصنوعی و بیگ دیتا است که از طریق ارائه داشبوردهایی با امکاناتی مانند استراتژی های معاملاتی، روش های فیلترینگ، مانیتورینگ بازار امکان تصمیم گیری درست در خرید و فروش سهام را به کاربران می دهد.

مدیرعامل شرکت عصر امین کارآفرین در خصوص استارتاپ «پی پینگ» که تحت حمایت ثروت ستارگان است، گفت: این استارتاپ در حوزه پرداخت یاری مشغول به فعالیت است و با ارائه وب سرویس های پرداخت برای وبسایت ها و اپلیکیشن ها و ارائه فاکتور در این حوزه فعال است و یکی از ارکان موفقیت آن این است که همکار استراتژیکی در این حوزه بیابد. کسب و کار دیگری که از آن حمایت می شود، «حسابفا» است که یک نرم افزار حسابداری تحت وب و ابری است که بستری ساده جهت مدیریت مالی و حسابداری برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است که با توجه به فعالیت ۴ ساله این مجموعه از سال ۱۳۹۵ رشد محدودی را محقق کرده که بیانگر نیاز به بازبینی طرح کسب و کار و استراتژی های موجود این مجموعه است.

وی افزود: «رده» دیگر مجموعه تحت حمایت ثروت ستارگان است که یک وبسایت مرجع محتوایی در حوزه خدمات بانکی، مالی، سرمایه گذاری و بیمه است و این مجموعه علاوه بر ارائه محتوای رایگان، محتوای ممتاز غیر رایگان و خدمات بازاریابی به صورت افیلیت ارائه می دهد. کسب و کار دیگر تحت حمایت این شرکت «شناسه» است که از آن به عنوان راهکاری برای شناسه دار کردن پرداختی های اشخاص استفاده می شود و این مجموعه ضمن تسهیل در پرداخت امکان پیگیری و ردیابی پرداختی های افراد توسط سامانه یکپارچه شناسه را مقدور می کند.

امامی در معرفی مجموعه دانش بنیان «فون پی» گفت: محصول فون پی کیف پول و اپلیکیشنی برای پرداخت کرایه تاکسی، خرید از فروشگاه، سوپرمارکت و وبسایت ها و صفحات اجتماعی است که با توجه به شکست تقریبی در این مسیر چرخش استراتژیک به سمت ارائه خدمات پرداخت به اتباع و گردشگران خارجی (به خصوص افغان ها) داشته اند؛ در عین حال مذاکراتی با فروشگاه زنجیره ای رفاه برای مشارکت در کسب و کار کیف پول فون پی و اپلیکیشن پرداخت و ... در جریان است. اپ کارت فون پی با نام تجاری «پی سه» یک کارت خرید متصل به اپلیکیشن را برای اتباع و گردشگران ارائه می دهد و این کسب و کار در ادامه می تواند با دریافت مجوز پرداخت تبدیل به یک کیف پول رسمی شود که این امر نیازمند وجود یک شریک استراتژیک در حوزه بانکی است و هلدینگ فناوری نگاه می تواند این نقش را پُررنگ کند.

چتر حمایتی عصر امین کارآفرین برای فناوران و نوآوران

امامی در خصوص کسب و کار «قسطا» اظهار کرد: این کسب و کار تحت حمایت شرکت به عنوان فروشگاه اینترنتی فروش اقساطی کالا و خدمات با ایجاد انعطاف در سمت مشتری (حق انتخاب در خرید) از مرداد ۱۳۹۷ شروع به فعالیت کرده و این پلتفرم با توجه به کاهش قدرت خرید جامعه می تواند با اقبال خوبی مواجه شود. قسطا با ارائه کارت اعتباری از مجموعه بانک آینده این امکان را به مشتری می دهد که از تامین کنندگان مختلف کالای خود را تهیه کند. قسطا نیاز به یک خط اعتباری از موسسات بانکی دارد که بتواند سرمایه در گردش برای ارائه تسهیلات مهیا کند همچنین نرخ نکول زیر یک درصد (که از میانگین نرخ نکول بانکی خیلی کمتر است) که امکان توسعه بازار کسب و کار را به شدت تقویت می کند. این مجموعه برخلاف رقبایی که فقط امکان خرید از تامین کنندگان خود را می دهند این امکان را به مشتری می دهد که از فروشگاه های مختلف با کارت قسطا خرید کند همچنین مسائل مربوط به مبادلات با توجه به موارد مالی اسلامی را تا حدی حل کرده که این یک مزیت در مقابل رقیب قدیمی تر (لندو) است که سال گذشته دچار مشکلاتی شده بود با این حال هنوز مجموعه لندو (ایران رنتر سابق) یک رقیب جدی است.

وی درباره کسب و کار «کارن کراد» گفت: این مجموعه نیز به عنوان یک پلتفرم برای کارآفرینان، سرمایه گذاران و منتورها، حامی رشد دهنده ایده های جدید است و علاوه بر خدمات تکنیکی و فنی، دسترسی به منابع مالی را نیز برای کسب و کارهای نوپا ممکن ساخته و پروژه ها را به سرمایه گذاران معرفی می کند. این پلتفرم با دریافت مجوز از فرابورس یک سامانه رسمی تامین مالی جمعی است و جریان درآمدهای اصلی آن از طریق حق کمیسیون است. بر اساس ادعاهای مطرح شده، کارن کراد در حوزه واسطه گری تامین مالی در سال ۱۳۹۸ موفق به حدود ۱۴۰ میلیارد ریال و تا به امروز مجموعا بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال واسطه گری تامین مالی کرده است.

مدیر عامل شرکت عصر امین کارآفرین در خصوص کسب و کارهای «ماباتو» ابراز کرد: ماباتو یک پلتفرم برای جمع آوری حمایت های مالی از سوی حامیان و کاربران است و در واقع هر فرد یا گروهی که در حوزه فعالیت خود به نوعی ارزش آفرین باشد می تواند از طریق این پلتفرم از حمایت مستمر حامیان خود برخوردار شود که مدل درآمدی آن ها، یک ماه عضویت رایگان است و پس از آن ۵ درصد از درآمد ارزش آفرین را به عنوان کمیسیون دریافت می کنند.

چتر حمایتی عصر امین کارآفرین برای فناوران و نوآوران

نائب رئیس هیات مدیره شرکت عصر امین کارآفرین در معرفی مجموعه دانش بنیان «نیوو» و کسب و کار «وامچی» گفت: اپلیکیشن نیوو، راهکاری برای مدیریت مالی شخصی و کسب و کار است که با بررسی هزینه ها و نوع آن ها امکان مدیریت و برنامه ریزی مالی را فراهم می کند همچنین این استارتاپ در حال توسعه محصول خود برای مدیریت سرمایه است. کسب و کار وامچی نیز پلتفرمی برای خرید و فروش وام بین افراد است؛ با توجه به وضعیت اقتصادی تعداد وام گیرندگان در این پلتفرم بیشتر از وام دهندگان است و همین امر نیاز این استارتاپ را به پیوند با نهادهای مالی برای پوشش حجم تقاضای خود را نشان می دهد.

 

ارسال نظرات
برای هزاران کاربر در سراسر جهان؛ موتور جستجوی گوگل قطع شد
وبگردی