کد خبر: ۲۹۴۹۷
|
۰۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۸:۰۰

هوش مصنوعی مراقب قلبتان است

این تکنیک جدید مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند شرایط قلبی را تشخیص دهد و به جلوگیری از حملات قلبی کمک می کند.

به گزارش «نبض فناوری»، این تکنیک از تصاویر توموگرافی انسجام نوری (OCT) برای نظارت بر پلاک شریانی استفاده می کند.

محققان یک تکنیک جدید هوش مصنوعی (AI) ایجاد کرده‌اند که می‌تواند فرسایش پلاک را در شریان‌های قلب تشخیص دهد. این تکنیک از تصاویر توموگرافی انسجام نوری (OCT) برای نظارت بر پلاک شریانی استفاده می کند. این یافته بسیار مهم است زیرا متلاشی شدن پلاک می تواند به عنوان مقدمه ای برای حمله قلبی یا سایر بیماری های شدید قلبی باشد. OCT که یک تکنیک تصویربرداری نوری است، می تواند در داخل رگ های خونی برای تولید تصاویر سه بعدی از شریان های کرونری که خون را به ماهیچه های قلب می برند، استفاده شود.

تکنیک OCT برای لکه بینی فرسایش پلاک استفاده شده است. اما حجم داده های تولید شده و دشواری در تفسیر تصاویر باعث تنوع قابل توجهی بین ناظران می شود. در تلاش برای حل این مشکل، محققان هوش مصنوعی را در تکنیک OCT برای شناسایی فرسایش پلاک معرفی کردند.

اگر پلاک های کلسترولی شریان های پوششی شروع به فرسایش کنند، می تواند منجر به کاهش ناگهانی جریان خون به قلب شود که به عنوان سندرم حاد کرونری شناخته می شود، که نیاز به درمان فوری دارد. ژائو وانگ از دانشگاه علوم و فناوری الکترونیک چین گفت: روش جدید ما می تواند به بهبود تشخیص بالینی فرسایش پلاک کمک کند و برای توسعه درمان های جدید برای بیماران مبتلا به بیماری قلبی استفاده شود. وانگ همچنین نویسنده اصلی این مطالعه است که در Biomedical Optics Express منتشر شده است.

ارسال نظرات
به دنبال اعتراضات کووید صفر در چین؛ لایک کردن پستهای غیرقانونی در چین جریمه دارد
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام مطرح کرد: آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند
وبگردی