کد خبر: ۲۹۵۳۸
|
۰۳ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۶:۱۰

شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان مسیر میانبر پیشرفت هستند

یک نماینده مجلس، شرکت‌های خلاق، دانش‌بنیان و زیست‌بوم نوآوری در کشور را یک مسیر میانبر برای توسعه متوازن و پایدار کشور توصیف کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، حسین رئیسی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه جاسک و میناب با اشاره به اهمیت شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در رونق و توسعه پایدار کشور گفت: قطعاً اگر در کشور بخواهیم توسعه متوازن و البته پایدار داشته باشیم، راهی وجود ندارد غیر از آنکه بر زیست‌بوم فناری، خلاقیت، دانش و نوآوری تکیه کنیم.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به سران سه قوه برای حمایت از شرکت‌های خلاق گفت: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب به نیکی گفته‌اند؛ با توجه به رشد سریع علم و دانش در دنیا ما برای همگام سازی کشور با این حرکت سریع چاره ای نداریم جز آنکه به تعبیر ایشان «راه میانبر» را جستجو نماییم. در واقع شاید مسیر طولانی و پرفراز و نشیب برای ما میسور نباشد و راه میانبر که خردمندانه‌تر است، استفاده از ظرفیت‌های عظیم این جوانان خلاق و شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور است.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن تشریح بیشتر الزمات توسعه شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در کشور، افزود: در واقع از جمله مهمترین مولفه‌های قدرت در جهان معاصر، در اختیار داشتن یک زیست بوم قدرتنمند دانش‌بنیان و خلاق در کشور است. کشورهای توسعه‌یافته نیز با تکیه بر همین مولفه قدرت خود را توسعه دادند.

برون سپاری به شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان

رئیسی همچنین با اشاره به استفاده از نیروی انسانی خلاق و توانمند در پیشبرد کشور گفت: بسیار مهم است که جوانان دارای اهلیت و خوشفکر در راس شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان قرار گیرند و بر مشکلات کشور تمرکز کنند.

وی افزود: باید مسئولینی نیز در دستگاه های اجرایی در راس کار قرار بگیرند که بر اهمیت همکاری با این شرکت‌ها و جوانان نخبه، واقف باشند. راه‌های زیادی نیز برای حمایت از شرکت‌ها موسسات خلاق، دانش‌بنیان و فناور وجود دارد. برای مثال می‌توان در موضوع واگذاری‌ها، برونسپاری و خصوصی‌سازی، قویاً این شرکت‌ها را در نظر گرفت.

این عضو قوه مقننه با اشاره به دستاوردهای بزرگ شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان در دوران تحریم، افزود: در دوران اوج همه‌گیری ویروس کووید_19 دیدیم که خارجی‌ها حتی دستگاههای ضروری تنفس را نیز در اختیار ما قرار نمی‌دادند و این شرکت‌های خلاق دانش‌بنیان بودند که پا به عرصه گذاشتند و حماسه‌های علمی زیادی خلق کردند. در زمینه کم اثر کردن دیگر جوانب تحریم‌ها نیز لازم است که با همین روحیه کار را ادامه دهند و به ابزاری کارآمد برای پیشرفت روزافزون کشور بدل شوند.

وی با اشاره به ذخایر و داشته‌های عظیم این خطه از کشور گفت: میناب، جاسک و به طور کلی استان هرمزگان ظرفیت گردشگری بسیار بالای دارد که می‌تواند موضوع فعالیت شرکت‌های خلاق باشد، وجود بازارهای مختلف، همجواری با کشورهای حاشیه خلیج فارس، صید و صیادی و دریانوردی، کشاورزی و زراعت و باغداری از دیگر زمینه‌های بسیار سودبخش فعالیت در این شهرها است. شرکت‌‎های خلاق، دانش‌بنیان و سایر موسساتی که با استفاده از ابزار فناوری و خلاقیت برای بالفعل کردن این پتانسیل‌ها تلاش کنند، حتماً نتیجه تلاش خود را خواهند دید.

ارسال نظرات
به دنبال اعتراضات کووید صفر در چین؛ لایک کردن پستهای غیرقانونی در چین جریمه دارد
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام مطرح کرد: آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند
وبگردی