کد خبر: ۲۹۵۵۵
|
۰۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۵
مهندس محمودیان اعلام کرد:

صندوق نوآوری به دنبال تجمیع توانمندی‌های کشور در حوزه تامین مالی نوآوری است

مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: صندوق نوآوری سعی دارد با همکاری دیگر بازیگران زیست‌بوم فناوری کشور یک هم‌افزایی را در حوزه تامین مالی نوآوری ایجاد و تمام توانمندی کشور در این حوزه را متمرکز کند.

به گزارش «نبض فناوری»، روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد، عصر روز یک‌شنبه، مهندس محمد محمودیان، مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی طی سخنانی در همایش تولید تجهیزات پزشکی دانش‌بنیان با رویکرد تقسیم کار ملی به تشریح خدمات این صندوق پرداخت و گفت: صندوق نوآوری به عنوان راهبر نظام تامین مالی زیست‌بوم فناوری و نوآوری سعی دارد با همکاری دیگر بازیگران این زیست‌بوم و با ایجاد یک هم‌افزایی، تمام توانمندی کشور در حوزه تامین مالی فناوری را متمرکز کند.
وی افزود: در این راستا در دو سال‌و‌نیم اخیر شاهد افزایش تعداد بانک‌های همکار با صندوق نوآوری بودیم که دفاتر نوآوری خود را در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان ایجاد کرده و با ادبیات مناسبی می‌توانند با شرکت‌های دانش‌بنیان تعامل داشته باشند. غیر از بانک‌ها، سازمان بورس و فرابورس نیز وارد عمل شده است. ما امروز شرکت‌های دانش‌بنیانی را داریم که وارد بورس شده‌اند و برای آن‌ دسته از شرکت‌هایی هم که هنوز بورسی نشده‌اند تامین مالی از طریق فرابورس را تدارک دیده‌ایم.
محمودیان با اشاره به اینکه همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های پژوهش و فناوری که در استان‌های مختلف توزیع شده‌اند نیز در جهت توسعه زیست‌بوم نوآوری استانی در کشور است، گفت: این صندوق‌ها از محل خط اعتباری که در اختیارشان قرار می‌گیرد به شرکت‌های دانش‌بنیان استان خود خدمات و تسهیلات ارائه می‌کنند.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین از این گفت که امروز این صندوق بیش از 60 نوع خدمت به شرکت‌های دانش‌بنیان می‌دهد که در چهار دسته اصلی تسهیلات، ضمانت‌نامه، سرمایه‌‎گذاری و توانمندسازی دسته‌بندی شده‌اند.
وی افزود: از نظر عملکردی نیز صندوق نوآوری در طول سه سال گذشته بیش از 23 هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه کرده که با توجه به سرمایه صندوق نوآوری که دو هزار و 600 میلیارد تومان است، این میزان حمایت مگر با اهرمی‌کردن منابع و ایجاد یک شبکه همکاری در نظام تامین مالی در کشور میسر نبود.
محمودیان خاطرنشان کرد: از این میزان حمایتی که صندوق نوآوری از شرکت‌های دانش بنیان داشته است 10 درصد آن سهم حوزه تجهیزات پزشکی بوده که این میزان با تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی و دارو متناسب است.
مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه تجهیزات پزشکی در کشور تاکید کرد: یکی از بارزترین مثال‌‎های توانمندی این شرکت‌ها، ایام مقابله با کروناست که این شرکت‌ها توانستند با حمایت صندوق نوآوری اقدام به ساخت بسیاری از تجهیزاتی کنند که برای دفع کرونا نیاز بود. صندوق از همان اسفند سال 98 اقدام به شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند در حوزه سلامت کرد و تا بهار 1400 بیش از 350 میلیارد تومان منابع با قید سهل‌ترین وثیقه‌ها به این شرکت‌ها تزریق شد.
وی تصریح کرد: با حمایت‌های انجام ‌شده امروز بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه پزشکی توانسته‌اند به صادرات محصولات خود نیز بپردازند و بر اساس آمار سهم این شرکت‌ها از میزان یک میلیارد دلاری صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان، 22 میلیون دلار بوده است.
محمودیان با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور فراهم آوردن پیش‌زمینه‌های صادرات، به شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات بلاعوض توانمندسازی اعطا می‌کند، افزود: بخشی از این خدمات بلاعوض در زمینه اخذ استانداردهای بین‌المللی و صادراتی است. ضمن اینکه ما به شرکت‌های دانش بنیان کمک می‌کنیم با حضور در نمایشگاه‌های خارجی، با مشتریان بالقوه خارجی خود دیدار و زمینه توسعه صادرات محصولات خود را فراهم کنند.
وی همچنین از برنامه‌های صندوق نوآوری در خصوص پذیرش هیات‌های تجاری در قالب رویداد «یکشنبه‌های صادراتی» گفت و اظهار کرد که تاکنون کشورهای بسیاری از منطقه جنوب غرب آسیا، قاره آفریقا و نقاط دیگر دنیا با شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در این رویداد وارد عقد قرارداد و همکاری شده‌اند.
خدمات لیزینگ و استصناع بخش دیگری بود که مدیر نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی از آن سخن گفت. محمودیان در این زمینه خاطرنشان کرد: ممکن است برخی شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات رقابت‌پذیری داشته باشند. به همین منظور صندوق نوآوری و شکوفایی به مشتریان این شرکت‌ها خدمات لیزینگ ارائه می‌کند تا آن‌ها بتوانند محصول دانش‌ بنیان داخلی را به صورت اقساط و با نرخ حداقلی 10 درصد خریداری کنند.

ارسال نظرات
به دنبال اعتراضات کووید صفر در چین؛ لایک کردن پستهای غیرقانونی در چین جریمه دارد
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام مطرح کرد: آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند
وبگردی