کد خبر: ۲۹۵۹۲
|
۰۵ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۵

تشخیص بیماری از روی اشک چشم

پیشرفت‌های فناوری در چین نشان می‌دهد که اشک چشمان، تنها نشان‌دهنده احساسات نیست، بلکه به تشخیص چند بیماری ازجمله دیابت نیز کمک می‌کند.

به گزارش «نبض فناوری»، مهندسان پزشکی زیستی در دانشگاه پزشکی ونژو سیستمی برای ردیابی بیماری‌های چشمی، غدد درون ریز و حتی تخریب عصبی با استفاده از چند قطره اشک ابداع کرده‌اند. این سیستم که iTEARS نام گرفته با استفاده از اگزوزوم‌های موجود در اشک وجود بیماری خاصی در بدن را مشخص می‌کند. اگزوزوم‌ها در حقیقت وزیکول‌های کوچک دارای غشا و در اندازه ۳۰ تا ۱۰۰ نانومتر هستند که در مایعات بدن مانند بزاق، خون و ادرار وجود دارند.

اگزوزوم ها در حقیقت پیام‌رسان‌های ریزی هستند که اطلاعاتی درباره سلامت سلول و فرآیندهای مختلف بدن را حمل می‌کنند. هنگامی‌که اگزوزوم‌ها به طور کمی و علمی بررسی می‌شوند، قادرند وجود اختلالات خاص در بدن فرد را نشان دهند، اما میزان کمیت مورد نیاز برای تحقیق، بخش سخت این فرآیند است. به طور معمول اشک انسان شامل قطراتی کوچک است و دستیابی به نمونه‌ای از آن با غلظت بالای اگزوزوم ها کار سختی است.

سیستم iTEARS می‌تواند اگزوزوم‌ها را از بقیه محلول جدا کند و در نتیجه پیام‌های سلولی از طریق آن مشخص می‌شوند. این فناوری از دو غشای نانو متخلخل برای جدا کردن اگزوزوم‌ها از اشک در مدت زمان پنج دقیقه استفاده می‌کند. پس از ایزوله سازی اگزوزوم‌ها می‌توان از آنها برای تشخیص خشکی چشم استفاده کرد. البته این سیستم قادر به ایجاد تمایز بین انواع مختلف اختلال است و بنابراین بیمار و پزشک می‌توانند بهترین و مؤثرترین درمان را انتخاب کنند.

اگزوزوم های اشک را می‌توان برای ردیابی رتینوپاتی دیابتی استفاده کرد که یک بیماری نادر چشمی و مرتبط با دیابت است. حتی با کمک این سیستم می‌توان ابتلای فرد به دیابت را نیز تشخیص داد.

منبع/ ایمنا

ارسال نظرات
از سوی وزارت دادگستری روسیه؛ متا در فهرست سازمان های افراطی قرار گرفت
وبگردی