کد خبر: ۲۹۶۴۹
|
۰۸ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۷:۲۰

متا دیگر هزینه محتوای خبری را به ناشران آمریکایی نمی‌پردازد

متا اعلام کرد که دیگر به ناشران آمریکایی در ازای انتشار اخبار آنها در فیس‌بوک هزینه‌ای پرداخت نخواهد کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، انگجت اعلام کرد، براساس گزارش اکسیوس، پس از کاهش درآمد متا برای اولین بار در تاریخ، این شرکت به ناشران آمریکایی گفته که دیگر هزینه ای برای انتشار محتوا در برگه اخبار فیس بوک به آنها پرداخت نخواهد کرد. یکی از سخنگویان این شرکت در بیانیه ای گفت: بیشتر مردم برای خواندن اخبار به فیس بوک نمی آیند. تجارت و سرمایه گذاری بیش از حد در زمینه هایی که با اولویت های کاربر همخوانی ندارد، منطقی نیست.

به گفته اکسیوس، فیس‌بوک حدود 105 میلیون دلار برای چنین معاملاتی خرج کرده است. 20 میلیون دلار به نیویورک تایمز، 10 میلیون دلار به وال استریت ژورنال و 3 میلیون دلار به CNN پرداخت کرده است. فیس بوک در سال 2019 با افزایش سرمایه گذاری در اخبار و حتی استخدام خبرنگاران برای هدایت خبر به برگه اخبار، این قراردادها را منعقد کرد.

فیس‌بوک همچنین در اواخر سال 2020 و زمانی که تب اخبار را راه‌اندازی کرد، به سایت‌های شریک از جمله گاردین و اکونومیست برای اخبار در انگلیس پول پرداخت کرد. مدت کوتاهی پس از آن، قراردادی را با شرکت خبری روپرت مرداک امضا کرد تا برای انتشار محتوا در استرالیا نیز پول بپردازد. پارلمان استرالیا قانونی را تصویب کرد که فیسبوک و گوگل را ملزم به انجام این کار می کرد.

به گفته پوینتر، این کار به شکست یک چهارم سایت های خبری ایالات متحده در 15 سال گذشته کمک کرده، زیرا خلاء روزنامه نگاری حرفه ای اغلب باعث انتشار اخبار نادرست یا گمراه کننده در فیس بوک شده است.

منبع/ فارس

برچسب ها: متا فیس بوک گوگل
ارسال نظرات
به دنبال اعتراضات کووید صفر در چین؛ لایک کردن پستهای غیرقانونی در چین جریمه دارد
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام مطرح کرد: آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند
وبگردی