کد خبر: ۲۹۸۶۹
|
۱۸ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۰
توسط سایوز روسی؛

ماهواره ایرانی «خیام» به فضا پرتاب شد+ پخش زنده پرتاب ماهواره ایرانی خیلم

یک موشک سایوز روسی صبح امروز ماهواره ایرانی خیام را به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین برد.

به گزارش «نبض فناوری»، ماهواره ایرانی خیام صبح امروز و در ساعت 10 و 20 دقیقه از مقر فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شد. این ماهواره با وزن ۶۰۰ کیلوگرم ماهواره‌بر سایوز به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاب شد. عمر عملیاتی این ماهواره ۵ سال اعلام شده است.

ماهواره خیام یک ماهواره سنجش از دور است که تمامی فرامین مربوط به کنترل و بهره برداری از این ماهواره از روز اول و بلافاصله پس از پرتاب توسط کارشناسان ایرانی مستقر در پایگاه‌های فضایی متعلق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خاک جمهوری اسلام ایران انجام و صادر خواهد شد.

مرکز کنترل عملیات ماهواره، ارسال فرامین و ایستگاه‌های اخذ داده‌های ماهواره‌ای ماهواره خیام تنها در خاک جمهوری اسلامی ایران و تحت مدیریت سازمان فضایی ایران است و مهندسین و محققین ایرانی در آن مستقر هستند.

با توجه به فعالیت‌ها و اهداف صرفاً صلح آمیز و غیرنظامی سازمان فضایی ایران، تصاویر ماهواره خیام برای ارتقا توانایی مدیریت و برنامه ریزی کشور در حوزه‌های مختلف کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آبی، معادن و پایش مرزها، مدیریت حوادث غیرمترقبه و … استفاده می‌شود و نیروهای دفاعی کشور برای رفع نیازهای خود مسیرهای اختصاصی و منحصر به فرد خود را به لحاظ فنی و راهبردی پیگیری می‌کنند.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
نظامی بازنشسته
۱۶:۳۹ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
بعد از صرف میلیاردها دلار و صرف وقت چندین و چند ساله در پایگاههای مختلف سازمان هوا فضای کشور ، بالاخره ماهواره ایرانی!!! از مرکز فضایی روسیه و قزاقستان پرتاب شد؟ تسلیت به سازمان و صنایع های نظامی کشورمون.
0
0
از سوی سازمان امور مالیاتی کشور صورت گرفت: اعلام احکام مالیاتی حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی
همراه با نخستین فرودگر قمری ژاپن ماه‌نورد امارات فردا به فضا می‌رود
وبگردی