کد خبر: ۲۹۸۹۳
|
۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۵

پوشش خودترمیم شونده برای از بین بردن خط و خش خودرو

محققان کره‌ای در مطالعه اخیرشان از توسعه پوشش خود ترمیم شونده‌ای خبر داده‌اند که با ۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید، خط و خش خودرو را از بین می‌برد!

به گزارش «نبض فناوری»، دیدن خط و خش بر روی خودرو بسیار ناراحت کننده است اما دیگر جای نگرانی نیست چرا که در آینده ممکن است با انجام یک کار ساده آنها از بین بروند. دانشمندان کره‌ای پوششی ابداع کرده‌اند که خراش‌ها را در کمتر از ۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید از بین می‌برد.

مهمترین عامل در محافظت از سطح خودرو، دوام عالی پوشش‌های خودرو است. مواد پوششی محافظ نیز باید شفاف و بیرنگ باشند تا رنگ طبیعی محصول حفظ شود. پوشش جدید حاوی یک شبکه پلیمری مبتنی بر "اکریل پلیول"(acryl polyol) است که به آن ساختار مانع اوره(hindered urea) می‌گویند. اساسا، پلیمرها دارای پیوندهای شیمیایی پویایی هستند که می‌توانند در پاسخ به یک محرک از هم جدا شوند و سپس در آرایش اولیه خود اصلاح شوند و به طور موثر آسیب‌های جزئی مانند خراش را ترمیم کنند.

در یک مطالعه جدید، دکتر "جین چول کیم"(Jin Chul Kim)، دکتر "یانگ ایل پارک"(Young il Park) و دکتر "جی یون جئونگ"(Ji-Eun Jeong) از موسسه تحقیقات فناوری شیمیایی کره(KRICT) یک ماده پوششی شفاف ساخته‌اند که تمام شرایط فوق را برآورده می‌کند و دارای عملکرد مشابه با مواد پوشش محافظ تجاری است. یک واقعیت جالب این است که این ماده می‌تواند در عرض ۳۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید خط و خش سطح مورد نظر را برطرف کند.

برای نشان دادن عملکرد خود ترمیمی این ماده، دانشمندان سطح یک ماشین را با استفاده از دستگاه اسپری پوشش دادند. هنگامی که خودروی مدل برای حدود ۳۰ دقیقه در معرض نور خورشید در ظهر قرار گرفت، خراش به طور کامل ناپدید شد و سطح مواد پوششی ترمیم شد.

این پدیده خود ترمیمی چگونه کار می‌کند؟

پوشش خودترمیم شونده برای از بین بردن خط و خش خودرو

هنگامی که مواد نور خورشید را جذب می‌کنند، دمای سطح افزایش می‌یابد زیرا انرژی نور به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود. در نتیجه، افزایش دمای سطح این امکان را به وجود می‌آورد که با تکرار تفکیک و ترکیب مجدد پیوندهای شیمیایی در ساختار پلیمری، خراش سطحی ترمیم شود.

برای ایجاد این ماده، دانشمندان یک پیوند شیمیایی پویا(ساختار مانع اوره) که می‌تواند تجزیه و ترکیب مجدد ساختار پلیمری را تکرار کند را نیز افزودند. سپس این پیوند شیمیایی با یک رنگ نور گرمایی شفاف مخلوط شد تا پیوند شیمیایی پویا بتواند به طور فعال پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید رخ دهد. دانشمندان به ویژه از رنگ‌های نور گرمایی آلی شفاف استفاده کردند. این رنگ‌ها می‌توانند نور فروسرخ نزدیک را جذب کنند. همچنین، آنها بر روی رنگ محصول تأثیر نمی‌گذارند زیرا رنگ ذاتی آنها بیرنگ است.

دکتر جین چول کیم گفت: انتظار می‌رود که این ماده نه تنها در پوشش‌های شفاف خودرو بلکه در موارد مختلف دیگر نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد. انتظار می‌رود این ماده خود ترمیم شونده توسعه یافته به عنوان ماده پوششی قابل استفاده در حوزه حمل و نقل، دستگاه‌های الکترونیکی مانند گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها و مصالح ساختمانی در آینده نیز استفاده شود.

منبع/ ایسنا

ارسال نظرات
رئیس کارگروه لندتک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مطرح کرد: نیاز جدی به توسعه لندتک | لندتک‌ها در تنظیم‌گری کشور به رسمیت شناخته نشده‌اند
از سوی سازمان امور مالیاتی کشور صورت گرفت: اعلام احکام مالیاتی حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی
همراه با نخستین فرودگر قمری ژاپن ماه‌نورد امارات فردا به فضا می‌رود
وبگردی