کد خبر: ۲۹۹۳۱
|
۲۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

تصویر روز ناسا: انعکاس آسمان پرستاره در آینه تلسکوپ مجیک

در تصویر روز ناسا، انعکاس آسمان پرستاره و بارش شهابی برساوشی را در آینه تلسکوپ مجیک در لاپالما جزایر قناری می‌بینیم.

به گزارش «نبض فناوری»، MAGIC مخفف کلمه «Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov» است که بعدها به «MAGIC Florian Goebel Telescopes» تغییر نام داد.

این تلسکوپ قادر است فلاش‌های نوری اپتیکال تولید شده توسط ذرات دوش هوا (air shower) را مشاهده کند. دوش هوا آبشاری با عرض چندین کیلومتر از ذرات یونیزه و تشعشعات الکترومغناطیسی است که در هنگام ورود پرتوهای کیهانی به اتمسفر زمین تولید می‌شود.

برای چشم سازگار با تاریکی، آینه‌های این تلسکوپ تصویر بازتابی زیبا و وسوسه‌انگیزی از ستارگان و سحابی‌ها را به نمایش می‌گذارد. همچنین شهاب‌های بارش شهابی برساوشی را مشاهده می‌کنیم که منظره بی‌نظیری را در آسمان پدید آورده‌اند.

تصویر روز ناسا: انعکاس آسمان پرستاره در آینه تلسکوپ مجیک

بارش شهابی برساوشی هرساله در دهه سوم مرداد ماه به اوج خود می‌رسد، اما امسال نور ماه مانعی برای رصد آن‌ها محسوب می‌شود.

دوش هوا توسط «برونو روسی» در سال 1934 کشف شد. در سال 1937 «پیر اوگر» این پدیده را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار داد. او به این نتیجه رسید ذرات پرتوهای کیهانی مانند الکترون‌ها و نوترون‌ها با انرژی بالایی که دارند با هسته‌های ذرات هوا در لایه‌های بالایی اتمسفر زمین برهمکنش می‌کنند و یک آبشار از ذراتی مانند الکترون‌ها و فوتون‌ها ایجاد می‌شود که به سطح زمین می‌رسند. تلسکوپ مجیک قادر است درخشش حاصل از این آبشار را ثبت کند.

با مشاهده پرتوهای کیهانی به کمک آشکارسازهای مختلف در نواحی متفاوت زمین، دانشمندان اکنون می‌دانند این ذرات شار یکنواختی دارند.

منبع:دیجیاتو

 

برچسب ها: ناسا تلسکوپ مجیک
ارسال نظرات
از سوی وزارت دادگستری روسیه؛ متا در فهرست سازمان های افراطی قرار گرفت
وبگردی