کد خبر: ۲۹۹۴۴
|
۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۵

تسکین درد مزمن با صدا!

محققان دانشگاه "مینه‌سوتا" آمریکا از توسعه یک تکنیک جدید که می‌تواند درد افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و عصبی مختلف را تسکین دهد، خبر داده‌اند.

به گزارش «نبض فناوری»، اس تی دی اعلام کرد، محققان دانشگاه مینه‌سوتا دریافته‌اند که تحریک الکتریکی بدن همراه با صدا، قشر حسی پیکری مغز را فعال می‌کند و پتانسیل استفاده از این تکنیک را برای درمان درد مزمن و سایر اختلالات حسی افزایش می‌دهد. این روش غیرتهاجمی بر روی حیوانات آزمایش شده است و محققان در حال برنامه‌ریزی برای انجام آزمایش‌های بالینی روی انسان در آینده نزدیک هستند.

در طول آزمایش‌ها، دانشمندان صدای پهنای باند را در حالی که بخش‌های مختلف بدن در خوکچه هندی را به صورت الکتریکی تحریک می‌کردند، پخش می‌کردند. آنها پس از انجام این کار فعالیت دو نورون فعال در قشر حسی پیکری مغز را رصد کردند. این ناحیه مسئول لمس و درد در سراسر بدن است.

محققان در آزمایشات خود از تحریک سوزنی استفاده کردند. با این حال، نتایج مشابهی را می‌توان با استفاده از دستگاه‌های تحریک الکتریکی مانند واحدهای تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست(TENS) به دست آورد. این دستگاه‌ها به طور گسترده برای همه در دسترس هستند و افراد می‌توانند آنها را از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های دیگر خریداری کنند. دانشمندان امیدوارند که نتایج آنها به درمانی برای درد مزمن منجر شود که ایمن‌تر و در دسترس‌تر از درمان‌های دارویی باشد.

"کوری گلوکنر"(Cory Gloeckner)، نویسنده اصلی این مقاله گفت: درد مزمن برای بسیاری از مردم یک مشکل بزرگ است و برای اکثر آنها به اندازه کافی قابل درمان نیست. در حال حاضر، یکی از راه‌هایی که برای درمان درد استفاده می‌کنیم، مواد افیونی است و همه می‌دانیم که این روش برای بسیاری از افراد خوب عمل نمی‌کند. از سوی دیگر، این یک برنامه غیر تهاجمی و ساده است. این یک دستگاه پزشکی گرانقیمت نیست که برای درمان درد خود مجبور به خرید آن باشید. این چیزی است که ما فکر می‌کنیم به دلیل هزینه کم و سادگی برای تقریبا همه در دسترس خواهد بود.

این تیم تحقیقاتی قصد دارد به بررسی این رویکرد چند وجهی برای درمان بیماری‌های مختلف عصبی ادامه دهد. شاید در آینده، آنها بتوانند موسیقی درمانی را با این روش ادغام کنند تا ببینند چگونه می‌توانند قشر حسی پیکری را اصلاح کنند.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Neural Engineering" منتشر شد.

منبع/ ایسنا 

ارسال نظرات
در اتحادیه اروپا و در ماه آگوست فروش خودروهای تمام الکتریکی رکورد زد
وبگردی