کد خبر: ۲۹۹۵۴
|
۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۵

ثبت آثار هنری را استفاده از فناوری‌های دیجیتال سرعت بخشید

ثبت آثار فرهنگی و معنوی با استفاده از فناوری‌های دیجیتال‌، ضمن کمک به آشنایی جامعه استفاده از ظرفیت‌های مادی و معنوی آن را آسان‌تر می‌کند.

به گزارش «نبض فناوری»، حفظ آثار تاریخی به لحاظ طیف وسیعی از مزایای فرهنگی و اجتماعی دارای اهمیت است؛ از رفاه اجتماعی و فرهنگی ساکنان منطقه حمایت می‌کند، غرور مدنی جوامع را ارتقا می‌دهد و به همان اندازه می‌تواند وسیله‌ای برای دست‌یابی به اهداف اقتصادی باشد.

رویکرد اصلی شرکت میراث آرکا دیجیتال سازی میراث فرهنگی و گردشگری با استفاده از فناوری‌های مختلف است و همچنین در این حوزه تولید محتوا انجام می‌دهد.

شیوع ویروس کرونا در جهان باعث شد که میراث دیجیتال و ظرفیت ارزشمند آن به طور گسترده‌ای مورد توجه انسان‌ها قرار بگیرد. در این دوره که محدودیت‌های شدیدی در جوامع جهانی اعمال شده بود، بسیاری از موزه‌های معروف در دنیا تورهای مجازی از آثار تاریخی را روی سایت‌های خود قرار دادند تا کاربران فضای مجازی از آن‌ها استفاده کنند.

این آثار، جزو با ارزشمندترین دارایی‌های یک کشور محسوب می‌شود و از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری هستند. با بهره‌گیری از فناوری‌های به‌روز و خلاقیت، می‌توان با ثبت دیجیتال مراکز فرهنگی، تاریخی، هنری، طبیعی و گردشگری، آثار ارزشمند فرهنگ و تمدن ایران زمین، دسترسی عموم را به این موارد بیشتر کرد.

دیجیتال‌سازی با استفاده از ابزارها و فناوری‌های جدید فقط معطوف به مستند کردن میراث فرهنگی و گرفتن فیلم نمی‌شود. در حال حاضر آثار تاریخی با استفاده از اسکن لیزر، پهپاد و فتوگرامتری یا تصویرسنجی تبدیل به داده‌های دیجیتالی یا محتوای سه بعدی می‌شوند که این موضوع به تحلیل بهتر و معرفی بیشتر کمک می‌کند.

تاکنون پروژه‌های مختلفی بین‌المللی انجام شده است که از پروژه‌های خارجی می‌توان به موزه‌های ملی بوخوم آلمان و کره جنوبی، دانشگاهی در اتریش و همکاری با یونسکو اشاره کرد، همچنین در داخل کشور موزه ملی فرش به صورت نمایشگاه مجازی درآمد و اکنون هم در دسترس است.

ارسال نظرات
رئیس کارگروه لندتک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مطرح کرد: نیاز جدی به توسعه لندتک | لندتک‌ها در تنظیم‌گری کشور به رسمیت شناخته نشده‌اند
از سوی سازمان امور مالیاتی کشور صورت گرفت: اعلام احکام مالیاتی حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی
همراه با نخستین فرودگر قمری ژاپن ماه‌نورد امارات فردا به فضا می‌رود
وبگردی