کد خبر: ۲۹۹۷۲
|
۲۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۰
در دانشگاه کمبریج؛

محققان گروه خونی کلیه پیوندی را تغییر دادند

محققان به طور موفقیت آمیز گروه خونی ۳ اهدا کننده کلیه را تغییر داده اند. این دستاورد ذخیره کلیه های موجود برای پیوند عضو را به خصوص در گروه های اقلیت قومی افزایش می دهد.

به گزارش «نبض فناوری»، پرس اسوسیشن اعلام کرد، این امر تاثیر مهمی بر بیمارانی خواهد داشت که در انتظار دریافت پیوند عضو هستند.

به طور کلی کلیه فردی با گروه خونی A را نمی توان در بدن فردی با گروه خوبی B یا بالعکس پیوند زد اما تغییر گروه خونی عضو اهدایی به «O» سبب می شود تا پیوندهای بیشتری برای افراد بدون توجه به گروه خونی آنها انجام داد.

در همین راستا محققان دانشگاه کمبریج توانستند از یک دستگاه پرفیوژن نورموترمیک (دستگاهی که به کلیه انسان متصل می شود تا خون حاوی اکسیژن را از طریق این عضو منتقل کند تا درآینده از آن بهتر استفاده شود) خون حاوی نوعی آنزیم را در کلیه فرد اهدا کننده به جریان بیندازند.

این آنزیم نشانگرهای گروه خونی را پاک می کند که در رگ های کلیه جریان می یابند و به این ترتیب گروه خونی عضو پیوندی به «O» تبدیل می شود.

سرنا مک میلان دانشجوی دکتری در دانشگاه کمبریج می گوید: هنگامیکه آنزیم را به بخشی از بافت کلیه انسان تزریق کردیم و به سرعت شاهد آن بودیم که آنتی ژن ها از بین رفتند، امیدوار شدیم. پس از آن متوجه شدیم این فرایند قابلیت اجرایی دارد و ما فقط باید گستره پروژه را ارتقا دهیم تا آنزیم به کل کلیه های انسانی انتقال یابد.

او در ادامه افزود: با دریافت کلیه های فردی با گروه خونی B و پمپاژ کردن آنزیم مذکور در عضو بدن با استفاده از دستگاه پرفیوژن نورموترمیک، طی چند ساعت یک کلیه با گروه خونی B به گروه «O» تبدیل شد.

منبع/ مهر

ارسال نظرات
همراه با نخستین فرودگر قمری ژاپن ماه‌نورد امارات فردا به فضا می‌رود
وبگردی