کد خبر: ۳۰۰۰۲
|
۲۵ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۵
ابداع شوخی‌وار یک مخترع

ماری که پا دارد و راه می‌رود!

یک مخترع دست به ساخت رباتی عجیب و غریب زده که به مارها امکان راه رفتن می‌دهد و فیلمی از راه رفتن یک مار با این ربات منتشر کرده است!

به گزارش «نبض فناوری»، دیلی‌میل اعلام کرد، آلن پان(Allen Pan)، یک مهندس و یوتیوبر مستقر در لس آنجلس، این دستگاه را با استفاده از یک لوله بلند و چهار پای پلاستیکی که به یک برد کنترل کننده متصل هستند، ساخته است.

فیلم منتشر شده از این اختراع یک مار را نشان می‌دهد که با کنجکاوی سرش را از انتهای دستگاه بیرون آورده، در حالی که در اتاق جابه‌جا می‌شود. پان، که یک وبلاگ ویدئویی از پروژه خود را در یوتیوب منتشر کرده است، می‌گوید که قصد دارد پاهای مارها را به آن‌ها بازگرداند.

حدود ۱۵۰ میلیون سال پیش، مارها پاهای قابل رویتی داشتند، اما آنها تکامل یافتند و پاهای خود را از دست دادند، تصور می‌شود این موضوع به دلیل یک جهش ژنتیکی رخ داده باشد.

حتی امروزه، برخی از مارهای پیتون دارای استخوان‌های ریز پا درون بدن خود هستند، اگرچه آنها خیلی کوچک هستند اما باقیمانده چیزی هستند که زمانی مفید بوده است.

پان از اسکینک سه انگشتی غربی(Chalcides striatus) که گونه‌ای از مارمولک‌ها با چهار پای کوچک است الهام گرفت. این گونه جدا از چهار زائده کوچکی که دارد، به طرز قابل توجهی شبیه به مار است. پان می‌گوید: آنها شاید مشابه‌ترین گونه‌ای باشند که من می‌توانم از یک مار واقعی پادار پیدا کنم.

پان سیستم خود را پس از آزمایش یک نمونه اولیه ناموفق بر روی یک مار اسباب‌بازی ساخت.

پاها را می‌توان به صورت بی‌سیم با استفاده از یک برچسب کوچک که روی یک جاکلیدی نصب شده است فعال و روی لپ‌تاپ برنامه‌ریزی کرد. پان به دنبال طرحی بود که مار بتواند انتخاب کند که آیا می‌خواهد آن را بپوشد یا در بیاورد تا برخلاف میل خود مجبور به استفاده کردن از دستگاه نشود، زیرا این کار غیراخلاقی است. بنابراین بدنه مرکزی ربات از یک لوله پلاستیکی بلند با دهانه‌هایی در دو انتها ساخته شده است. پان همچنین از فروشگاه حیوانات خانگی محلی دیدن کرد تا بتواند نحوه راه رفتن یک خزنده را تماشا کند و ربات را طوری برنامه ریزی کند که راه برود.

ماری که پا دارد و راه می‌رود!

او می‌گوید: با این داده‌های بصری، من توانستم نحوه راه رفتن یک مار را در حالتی که هنوز پا دارد، بازسازی کنم.

سپس پان از آنتونی زاوالا(Anthony Zavala)، یک پرورش دهنده مار مستقر در کالیفرنیا دیدن کرد تا ربات را روی یک مار آزمایش کند.

زمانی که زاوالا برای اولین بار سعی کرد مار را وارد لوله کند، مار ابتدا چند اینچ جلو رفت و سپس به عقب برگشت. با این حال، سرانجام مار به داخل لوله خزید و سرش از طرف دیگر بیرون زد و ربات شروع به حرکت کرد.

در این ویدئو، می‌توان مار را مشاهده کرد که زبانش را بیرون آورده است این نشانه‌ای از تلاش آن برای برقراری ارتباط با محیط اطرافش است.

پان می‌گوید که یک مار عصبانی بدن خود را به شکل حرف S در می‌آورد، در حالی که یک مار آرام ظاهر صافی دارد. شکل مستقیم لوله پلاستیکی، به این معنی است که فقط "مارهای آرام" قادر به استفاده از پاهای رباتیک هستند.

منبع/ ایسنا

برچسب ها: ربات مار یوتیوب
ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 25 فروردین 1403 ریزش اتریوم و بیت‌کوین
وبگردی