کد خبر: ۳۰۲۰۳
|
۰۴ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰

چرا می‌ترسیم ربات‌ها به انسان صدمه بزنند؟

ربات‌ها با استفاده از هوش مصنوعی زندگی افراد را بسیار اسان کرده‌اند اما همواره به دلیل احتمال آسیب به انسان، مورد بحث کارشناسان هستند.

رابرت ویلیامز اولین کارگری بود که در ژانویه ۱۹۷۹ در کارخانه فورد موتور در میشیگان آمریکا به دست یک ربات جان باخت.  جراحی‌های رباتیک نیز به خودی خود خطر زیادی ندارند، اما ممکن است به دلیل خطا‌های نرم افزاری یا ماشینی دچار مشکل شوند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله علمی PLOS One منتشر شد، بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳، ۱۴۴ مرگ، ۱۳۹۱ مصدوم و ۸۰۶۱ نقص دستگاه در طی جراحی‌های رباتیک رخ داد.

آیا ربات‌ها مفید نیستند؟

ربات‌های سبک‌تر و کوچک‌تر (cobots) به طور معمول کار‌های تکراری، یکنواخت و خطرناک را در انبار‌ها و کارخانه‌ها انجام می‌دهند که انسان‌ها می‌توانند خسته شده و مرتکب اشتباه شوند. ربات‌های اجتماعی مجهز به هوش مصنوعی، از سوی خود با انسان‌ها و سایر ربات‌ها تعامل دارند و به افراد مسن و دارای مشکلات ذهنی آرامش و آسایش می‌دهند.

ربات‌های لوکوموتیو برای حرکت در زمین‌های دشوار مانند تپه‌ها، بیابان‌ها، جنگل‌ها، خطوط لوله، زهکشی‌ها، فاضلاب‌ها و ... طراحی شده‌ و به افراد در گرفتن تصاویر از ماه و مریخ کمک کرده‌اند. ربات‌ها حتی می‌توانند جاروبرقی بکشند و برای شما آشپزی کنند.

چرا می‌ترسیم ربات‌ها به انسان صدمه بزنند؟

بسیاری از مردم بر این باورند که ربات‌ها در حال تبدیل شدن به اشیای دارای احساس هستند. فیلم‌های علمی تخیلی با بازی ربات‌های هوشمندی مانند Ultron، Skynet، Sentinels (ماشین‌های کشتار در ماتریکس)، این ترس را تشدید کرده‌اند؛ در واقع بر اساس گزارش مارس ۲۰۲۱ از یک هیئت سازمان ملل، اولین حمله پهپاد‌های بدون سرنشین ممکن است قبلا در لیبی اتفاق افتاده باشد.

در سال ۲۰۱۵، یک ربات کانادایی در سراسر کانادا، آلمان و هلند با اتوتوپ حرکت کرد، اما توسط خرابکاران در فیلادلفیا سرش را از بدن جدا کردند. در سال ۲۰۱۷، یک ربات آموزشی روسی آلانتیم تا حد مرگ با چوب بیسبال مورد ضرب و شتم قرار گرفت و صاحبان آن اولین گورستان اختصاصی ربات در جهان را ساختند. افراد حتی به سمت خودرو‌های خودران سوق داده می‌شوند. کارشناسان می‌گویند اقدامات فوق می‌تواند در اکنش به ترس از قیام ربات یا از دست دادن شغل باشد.

چگونه باید به موضوع رسیدگی کنیم؟

سازمان‌هایی مانند سازمان ملل باید چهارچوب‌هایی برای مهار «ربات‌های قاتل» طراحی کنند که شامل بمب‌ها، سلاح‌ها و ربات‌های سگ‌مانند است که از فناوری‌های دیجیتال و هوش مصنوعی برای اتخاذ تصمیم‌های تقریبا مستقلی استفاده می‌کنند که می‌تواند به انسان آسیب برساند.

منبع:باشگاه

ارسال نظرات
به دلیل محتوای سواستفاده از کودکان؛ شرکت‌های بزرگ از آگهی دادن به توئیتر انصراف دادند
وبگردی