کد خبر: ۳۰۳۳۲
|
۰۹ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۹:۴۰

نوشیدن آب چه فوایدی برای سلامتی بدن دارد؟

مصرف آب به کنترل وزن، چربی‌سوزی، کاهش استرس و بهبود سلامت دهان کمک می‌کند.

به گزارش «نبض فناوری»، نوشیدن آب به مقدار مناسب دارای فواید زیادی برای سلامتی است؛ تقریباً ۷۰ درصد از بدن را آب تشکیل می‌دهد و بر همه سلول‌ها تأثیر می‌گذارد تا آب مورد نیاز بدن تأمین شود. نوشیدن آب به سم‌زدایی بدن و حفظ دمای آن کمک شایانی می‌کند؛ این اتفاقات به نوبه خود باعث بهبود سلامتی افراد می‌شود. در ادامه به بررسی فواید مصرف آب کافی می‌پردازیم:

سم‌زدایی بدن

مهمترین عملکرد آب سم‌زدایی است که به نوبه خود به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. در طول روز سموم بسیاری چه از طریق محیط زیست و چه از طریق مواد غذایی در بدن جمع می‌شود. سم‌زدایی از طریق ادرار، مدفوع و عرق کردن رخ می‌دهد. نوشیدن آب ناکافی ممکن است باعث بروز یبوست و سنگ کلیه شود.

کمک به هضم غذا و حفظ سلامت دهان

نوشیدن آب تولید بزاق که حاوی الکترولیت‌ها، مخاط و آنزیم است را تسهیل، باعث هضم غذا می‌شود و به حفظ سلامت دهان نیز کمک می‌کند. فرآیند هضم غذا از دهان شروع می‌شود و با افزایش سن تولید بزاق نیز کاهش پیدا می‌کند. اگر احساس می‌کنید دهان شما خشک است، میزان مصرف آب را افزایش دهید.

حفظ رطوبت بدن

تشنگی آخرین نشانه کمبود آب بدن است، بنابراین کاملاً ضروری است که فرد به مقدار کافی آب بنوشد. کمبود آب بدن باعث کاهش سطح انرژی و ضعیف شدن سیستم ایمنی می‌شود.

چربی‌سوزی

نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که مصرف آب با کاهش چربی بدن مرتبط است، زیرا مصرف آب آشامیدنی به کاهش وزن کمک می‌کند. اگر به صورت مرتب آب مصرف کنید، سوخت‌وساز بدن افزایش پیدا می‌کند و به کاهش وزن نیز کمک می‌کند. همچنین، مصرف آب به جای همه نوشیدنی‌های پرکالری برای کاهش وزن نیز مفید است.

حفظ دمای بدن

حفظ تعادل مایعات برای حفظ دمای بدن عامل کلیدی است. برای اینکه آنزیم‌ها به درستی کار کنند، مهم است که دمای بدن حفظ شود. در غیر این صورت بیشتر عملکردهای بدن ممکن است متوقف بماند.

ضد پیری

به منظور حفظ یکپارچگی سلول‌های مو، پوست و ناخن، لازم است افراد به میزان کافی آب بنوشند. نوشیدن آب کافی به تولید کلاژن که خاصیت ضد پیری دارد، کمک می‌کند.

کاهش استرس

آب درصد بالایی از بافت مغز را تشکیل می‌دهد، زمانی که شما تشنه هستید، نمی‌توانید تمرکز کنید. در زمان تشنگی، مغز شما توانایی انجام کارهایی که از آن می‌خواهید را ندارد، به همین دلیل لازم است آب کافی بنوشید تا عملکرد مغز بهبود پیدا کند.

رفع گرفتگی عضلات

نوشیدن آب کافی عضلات را تقویت می‌کند و باعث می‌شود که بدن شما در برابر آسیب‌ها مقاومت کند. علاوه بر این، مصرف آب عضلات را منعطف می‌کند و به قسمت‌های مختلف بدن اکسیژن‌رسانی می‌کند.

دفع سنگ کلیه

یکی از دلایلی که آب به کاهش ابتلاء به بیماری کلیوی و سنگ کلیه کمک می‌کند، افزایش ادرار است. زمانی که تعداد دفعات ادرار کردن افزایش پیدا می‌کند، املاح و نمک‌های موجود در کلیه رقیق می‌شود و دیگر سنگ کلیه ایجاد نمی‌شود. همچنین، مصرف آب برای افرادی که سنگ کلیه دارند، مفید است. در واقع نوشیدن آب کمک می‌کند که سنگ‌ها از طریق ادرار دفع شوند.

تسکین سوزش معده

یکی از مشکلات رایج مربوط به معده سوزش آن است که در اثر کمبود آب بدن ایجاد می‌شود. مصرف منظم آب اسید معده را از بین می‌برد، این موضوع به بهبود سوزش معده کمک زیادی می‌کند و فرآیند هضم را ساده می‌کند.

تأمین انرژی بدن

یکی از مشکلاتی که ما روزانه از آن رنج می‌بریم، نداشتن انرژی کافی برای انجام کارهای روزانه است. کمبود آب بدن باعث می‌شود شما احساس خستگی، خواب‌آلودگی، ضعف و بی‌حالی داشته باشید و توان انجام کارهای روزانه خود را از دست بدهید. نوشیدن آب کافی به انتقال اکسیژن به همه سلول‌های بدن کمک می‌کند و قلب راحت‌تر می‌تواند فرآیند خون‌رسانی را انجام دهد و هیچ فشاری به قلب وارد نمی‌شود.

منبع/ ایمنا

ارسال نظرات
در اتحادیه اروپا و در ماه آگوست فروش خودروهای تمام الکتریکی رکورد زد
وبگردی