کد خبر: ۳۰۳۶۷
|
۱۱ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰

شبیه‌سازی ماشین ظرفشویی که با بخار داغ و خشک باکتری‌های مقاوم به حرارت را نابود می‌کند

دانشمندان با شبیه‌سازی رایانه‌ای یک ماشین ظرفشویی ساده‌شده نشان دادند که با استفاده از بخار داغ و خشک و بدون استفاده از مواد شوینده می‌توان باکتری‌های مقاوم به حرارت روی ظروف را در کمتر از ۳۰ ثانیه از بین برد.

به گزارش«نبض فناوری»از پایگاه خبری نیو سایِنتیست (New Scientist)، شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای نشان می‌دهند که یک ماشین ظرفشویی با بخار فوق‌گرم، باکتری‌های مقاوم به حرارت روی بشقاب را در کمتر از ۳۰ ثانیه از بین می‌برد.

ناتالی ژرمن (Natalie Germann) از محققان دانشگاه دورتموند و لیلا ابوفرح ( Laila Abu-Farah) از محققان دانشگاه فنی مونیخ در آلمان یک ماشین ظرف شویی ساده را مدل سازی کردند که به جای آب گرم و مایع ظرفشویی از بخار بسیار داغ برای تمیزکردن ظروف استفاده می‌کند.

وقتی دمای بخار به اندازه معینی بالا رود، «بسیار گرم» می‌شود یعنی همه قطرات آب تبخیر می‌شوند و بخار کاملاً گازی و خشک است؛ در نتیجه هنگام برخورد با یک سطح، در مقایسه با بخار معمولی، می‌تواند گرمای بیشتری را منتقل کند.

محققان با استفاده از رایانه، دستگاه ساده‌ای را شبیه‌سازی کردند که از بخار فوق گرم برای تمیزکردن ظروف استفاده می‌کرد. در این شبیه‌سازی، آن‌ها بخار فوق‌گرم را با یک نازل به جعبه‌ای وارد کردند که حاوی یک بشقاب بود. روی بشقاب، باکتری‌های مقاوم به حرارت وجود داشتند. این باکتری بر اساس نوعی باکتری (Geobacillus stearothermophilus) مدل‌سازی شده بود که می‌تواند باعث فساد غذا شود و در دمای بالاتر از دمای ماشین‌های ظرفشویی معمولی زنده می‌ماند.

۲ ثانیه پس از شبیه‌سازی، حدود ۵۰ درصد باکتری‌ها مردند. بعد از ۲۵ ثانیه، حتی یک باکتری هم روی بشقاب باقی نماند.

ژرمن احتمال می‌دهد در یک ماشین ظرفشویی با نازل‌ها و ظروف بیشتر، این فرایند بیش از ۳۰ ثانیه طول بکشد؛ اما در هر صورت در مقایسه با ماشین ظرفشویی معمولی، که میانگین مدت شست‌وشوی ظروف در آن یک ساعت و نیم است، به مدت کمتری نیاز دارد.

اَبیگِیل اشنایدر (Abigail Snyder) از محققان دانشگاه کُرنِل در نیویورک اظهار می‌کند که از بخار فوق گرم به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی استفاده می‌شود؛ زیرا جایگزین مؤثری برای مواد شوینده است که ممکن است مضر باشند؛ اما ممکن نیست که فقط از بخار فوق گرم برای شست‌وشو استفاده کرد؛ زیرا تکه‌های غذایی چسبیده به ظروف را از بین نمی‌برد.

راینر استامینگر (Rainer Stamminger) از محققان دانشگاه بن در آلمان می‌گوید: می‌توان از ماشین‌های ظرفشویی بخار فوق گرم برای استریل‌کردن ابزار پزشکی استفاده کرد؛ اما دمای بسیار بالای این ماشین‌ها ممکن است مناسب استفاده در خانه‌ها نباشد و به برخی از ظروف آسیب برساند.

ژرمن و همکارانش قصد دارند با استفاده از نازل‌ها و ظروف بیشتر، نسخه پیچیده‌تری از ماشین‌ظرفشویی خود را شبیه‌سازی کنند.

ارسال نظرات
در اتحادیه اروپا و در ماه آگوست فروش خودروهای تمام الکتریکی رکورد زد
وبگردی