کد خبر: ۳۰۴۳۰
|
۱۵ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰

تشخیص کووید-19 از صدای افراد

یک برنامه جدید تلفن هوشمند می تواند COVID-19 را در صدای افراد تشخیص دهد.

به گزارش «نبض فناوری»، دانشمندان اپلیکیشن جدیدی برای گوشی های هوشمند ساخته اند که ممکن است با استفاده از هوش مصنوعی (AI) عفونت COVID-19 را در صدای افراد به دقت تشخیص دهد. به گفته محققان، مدل هوش مصنوعی مورد استفاده در این تحقیق دقیق‌تر از آزمایش‌های موجود است و استفاده از آن ارزان، سریع و آسان است.

آنها گفتند که این روش را می توان در کشورهای کم درآمدی که آزمایش های PCR گران است و توزیع آن دشوار است، استفاده کرد. این یافته در کنگره بین المللی انجمن تنفسی اروپا در بارسلون اسپانیا ارائه شد.

وفا الجباوی، محقق دانشگاه ماستریخت هلند گفت: «این نتایج امیدوارکننده نشان می‌دهد که ضبط‌های صوتی ساده و الگوریتم‌های هوش مصنوعی دقیق می‌توانند به طور بالقوه به دقت بالایی در تعیین اینکه کدام بیماران مبتلا به کووید-۱۹ هستند، دست یابند.»

الجباوی گفت: "اینگونه تست ها را می توان بدون هیچ هزینه ای ارائه کرد و تفسیر آنها ساده است. علاوه بر این، آزمایش از راه دور و مجازی را امکان پذیر می کند و زمان انجام آن کمتر از یک دقیقه است."

به گفته محققان، آزمایش جدید می تواند به عنوان مثال در نقاط ورودی تجمعات بزرگ مورد استفاده قرار گیرد و امکان غربالگری سریع جمعیت را فراهم کند.

عفونت COVID-19 معمولاً روی مسیر تنفسی فوقانی و تارهای صوتی تأثیر می گذارد و منجر به تغییر در صدای فرد می شود.

الجباوی و سرپرستان او از داده‌های برنامه صداهای COVID-19 دانشگاه کمبریج استفاده کردند که حاوی 893 نمونه صوتی از 4352 شرکت‌کننده سالم و غیرسالم است که 308 نفر از آنها برای COVID-19 مثبت شده بودند.

برنامه بر روی گوشی کاربر نصب می شود. شرکت کنندگان برخی از اطلاعات اولیه در مورد جمعیت شناسی، تاریخچه پزشکی و وضعیت سیگار کشیدن را گزارش می دهند و سپس از آنها خواسته می شود تا برخی از صداهای تنفسی را ضبط کنند.

اینها شامل سه بار سرفه کردن، سه تا پنج بار تنفس عمیق از طریق دهان و سه بار خواندن یک جمله کوتاه روی صفحه نمایش است. محققان از تکنیک تجزیه و تحلیل صدا به نام تجزیه و تحلیل Mel-Spectrogram استفاده کردند که ویژگی های مختلف صدا مانند بلندی، قدرت و تنوع را در طول زمان شناسایی می کند.

ارسال نظرات
وزیر ارتباطات در نشست با استاندار آذربایجان غربی تأکید کرد: پوشش پایدار و باکیفیت ارتباطی ۸۶ درصد روستاهای استان
با برگزاری تور عکاسی روایت پیشرفت صورت می گیرد؛ تبیین دستاوردهای وزارت ارتباطات از طریق جشنواره «همه جا در دسترس»
در آخرین گزارش درآمد «تجارت الکترونیک پارسیان» در کدال؛ رشد درآمد نماد بورسی «رتاپ» در آبان ماه سال جاری
وبگردی