کد خبر: ۳۰۴۴۱
|
۱۵ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۹:۳۰

ماهواره های اینترنتی جدید و محموله بویینگ به فضا رفتند

شرکت اسپیس ایکس همراه یک موشک دسته ای ماهواره اینترنتی استارلینک را همراه محموله ای برای بویینگ به فضا فرستاد. بوستر موشک پس از انجام عملیات در پهپادکشتی این موشک فرود آمد.

به گزارش «نبض فناوری»، طی این عملیات که صبح امروز انجام شد، موشک فالکون ۹ از مقر فضایی کیپ کاناورال در ساحل ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد و همراه خود ۵۱ ماهواره استارلینک را به مدار زمین برد.

علاوه بر ماهواره های اینترنتی استارلینک، یدک کش فضایی Sherpa-LTC۲ نیز به فضا رفت. این ابزار در شرکت «اسپیس فلایت» ساخته شده بود. یدک کش مذکور حامل محموله ای برای ماموریت Varuna-TDM بویینگ بود که هدف آن آزمایش ارتباطات Vباند برای خوشه ای شامل ۱۴۷ ماهواره اینترنتی زمین آهنگ است.

نخستین عملیات پرتاب یدک کش فضایی Sherpa-LTC قرار بود در ژانویه ۲۰۲۲ انجام شود اما به دلیل نشت پیشران این محموله از فرایند پرتاب حذف شد.

در ماموریتی که امروز صبح انجام شده بوستر اول موشک فالکون ۹ حدود ۸.۵ دقیقه پس از پرتاب در اقیانوس فرود آمد. از سوی دیگر Sherpa-LTC نیز حدود ۴۹ دقیقه پس از پرتاب از موشک جدا شد. ۲۳ دقیقه پس از این فرایند ماهواره های استارلینک نیز از موشک جدا شدند. این چهلمین عملیات اسپیس ایکس در سال جاری میلادی است.

اسپیس ایکس تاکنون بیش از ۳ هزار ماهواره استارلینک به مدار زمین فرستاده و قصد دارد یک خوشه عظیم از ماهواره های اینترنتی را فراهم کند.

منبع: مهر

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان بیت‌کوین رکورد ۳ ماهه را شکست
وبگردی