کد خبر: ۳۰۵۱۴
|
۲۰ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۰

ارتقاء بهره‌وری تولید محصولات زیستی با 10 پروژه ملی

به نظر کارشناسان، فناوری می‌تواند ابزاری برای افزایش بهره‌وری، مدیریت صحیح و جهش تولید در حوزه کشاورزی و باغداری باشد.

به گزارش «نبض فناوری»، به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کارشناسان بر این باورند فناوری می‌تواند ابزاری برای افزایش بهره‌وری، مدیریت صحیح و جهش تولید در حوزه کشاورزی و باغداری باشد.

بنابراین معتقدند که ارتقاء فناوری‌ها و نفوذ آنها به بخش تولید محصولات به ارتقای صنعت کشاورزی کمک می کند و بدون استفاده از ابزارهای نوین و فناوری اطلاعات، قطعا اقدامات و عملکرد بازدهی پائینی خواهد داشت و چندان کارآمد نخواهد بود. فناوران زیستی هم با توجه به همین موضوع در تلاشند تا با توسعه فناوری اطلاعات در فرآیند تولید محصولات زیستی امکان تولید اقتصادی، تسهیل نفوذ فناوری و تجاری‌سازی محصولات تولیدی را افزایش دهند.

به طور مثال اینترنت اشیا و تجهیزات مرتبط با آن که به شبکه اینترنت متصل می شود و با گوشی های هوشمند قابل کنترل هستند، نقش تاثیر گذاری در مدیریت بهینه و افزایش تولید محصولات دارند. این ابزارها به کشاورزان کمک می کنند تا عملکرد خود را ارتقاء دهند و محصولاتی سالم و با بهره وری بیشتر تولید کنند.

به همین دلیل رخنه فناوری اطلاعات در تولید محصولات زیستی یکی از اهدافی است که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرای 10 پروژه ملی دنبال می‌کند. کاری که به افزایش تاب آوری و اشتغالزایی پایدار در کشور منجر خواهد شد.

پروژه توسعه فناوری اطلاعات در تولید محصولات زیستی با اجرای « 5 پروژه توسعه اینترنت اشیا در هوشمندسازی مراکز تولید محصولات زیستی» و « 5 پروژه توسعه سنجش از دور برای تولید محصولات زیستی کشاورزی» به اجرا درخواهد آمد.

سال ها است که استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشاورزی به یکی از ابزارهای کارآمد و غیرقابل انکار در این صنعت بدل شده است. اینترنت اشیا هم یکی از این فناوری‌هاست که به اعتقاد کارشناسان، تحقق نسل جدید کشاورزی را در دنیا رقم خواهد زد.

منبع:فارس

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان بیت‌کوین رکورد ۳ ماهه را شکست
وبگردی