کد خبر: ۳۰۶۶۰
|
۲۸ شهريور ۱۴۰۱ | ۲۰:۳۰

کشف شواهدی از حیات باستانی در مریخ

مریخ‌نورد استقامت ناسا نمونه‌هایی از سنگ مریخ را جمع‌آوری کرده که می‌تواند شواهدی از حیات باستانی در سیاره سرخ باشد.

به گزارش «نبض فناوری»، مریخ‌نورد استقامت ناسا نمونه‌های جالبی از سنگ مریخ را جمع‌آوری کرده که دانشمندان منتظر خواهند بود تا آن‌ها را برای بررسی‌های تخصصی به زمین بازگرداند. این مریخ نورد، اسنگ‌ها را از صخره‌ای در منطقه دلتای رودخانه باستانی در دهانه "جزرو" گرفته است. این نمونه‌ها می‌تواند شواهدی از حیات گذشته در سیاره سرخ به همراه داشته باشد و البته ذکر این نکته نیز ضروری است که در گذشته نیز مواد آلی در کره مریخ کشف شده بود.

دهانه‌ جزرو که مریخ‌نورد "استقامت" در آن فرود آمد، ۲۸ مایل (۴۵ کیلومتر) است و حاوی رسوبات یک رودخانه خشک شده قدیمی است. دانشمندان بر این باورند که ۳.۵ میلیارد سال پیش دهانه جزرو مکان دریاچه‌ای بزرگ با دلتا بوده است. آن‌ها معتقدند اگرچه آب دریاچه مدت‌هاست که خشک شده است، اما شاید جایی در دهانه یا در دیواره آن نشانه‌هایی از حیات گذشته وجود داشته باشد.

مریخ نورد استقامت

مریخ‌نورد استقامت به صورت کامل به ابزار‌هایی که شواهد قطعی از حیات میکروبی در سیاره سرخ را تأیید کند، مجهز نیست. برای اثبات وجود حیات در یک سیاره دیگر باید صخره‌های مریخ را از نزدیک و در آزمایشگاه‌های تخصصی در زمین بررسی کنیم. همچنین ناسا پیش‌بینی کرده است که این سنگ‌ها و نمونه‌های جمع‌آوری شده تا سال ۲۰۳۳ به زمین بازگردند.

منبع:باشگاه

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
علی
۲۰:۱۸ - ۰۴ مهر ۱۴۰۱
که چی بشه؟!
شماها همین زمین رو نابودش نکنین سیارات دیگه پیشکش
0
0
محصولاتی که خانه را نانویی می‌کند چگونه خانه نانویی بسازیم؟
به دلیل محتوای سواستفاده از کودکان؛ شرکت‌های بزرگ از آگهی دادن به توئیتر انصراف دادند
وبگردی