کد خبر: ۳۰۶۶۴
|
۲۹ شهريور ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰

اندازه گیری اکسیژن خون با استفاده از گوشی

دوربین و فلش گوشی هوشمند می تواند اکسیژن خون را تا 70 درصد در خانه اندازه گیری کند

به گزارش «نبض فناوری»، تیمی از محققان آمریکایی دریافته‌اند که گوشی‌های هوشمند می‌توانند سطوح اشباع اکسیژن خون را تا 70 درصد تشخیص دهند.

تحقیقات توسط محققان دانشگاه واشنگتن (UW) و دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو شامل شرکت کنندگانی بود که انگشت خود را روی دوربین و فلش یک تلفن هوشمند قرار دادند که از یک الگوریتم یادگیری عمیق برای رمزگشایی سطح اکسیژن خون استفاده می کند.

هنگامی که تیم یک مخلوط کنترل شده از نیتروژن و اکسیژن را به شش نفر دادند تا به طور مصنوعی سطح اکسیژن خون آنها را پایین بیاورند، تلفن هوشمند به درستی پیش بینی کرد که آیا سوژه در 80 درصد مواقع سطح اکسیژن خون پایینی دارد یا خیر.

هافمن یکی از محققان در مطالعه منتشر شده در npj Digital Medicine گفت: "با آزمایش خود، می‌توانیم 15 دقیقه داده از هر موضوع جمع‌آوری کنیم. داده‌های ما نشان می‌دهد که گوشی‌های هوشمند می‌توانند به خوبی در محدوده آستانه بحرانی کار کنند."

یکی دیگر از مزایای اندازه گیری سطح اکسیژن خون در گوشی های هوشمند این است که تقریباً همه یک دستگاه دارند.

دکتر متیو تامپسون، استاد پزشکی خانواده در دانشکده پزشکی UW، یکی از نویسندگان این مقاله، افزود: «به این ترتیب می‌توانید با دستگاه خود اندازه‌گیری‌های متعددی را بدون هزینه یا هزینه کم انجام دهید.»

این برای ویزیت پزشکی از راه دور بسیار مفید خواهد بود تا بتواند به سرعت تشخیص دهد که آیا بیماران نیاز به مراجعه به بخش اورژانس دارند یا اینکه می توانند به استراحت در خانه ادامه دهند.

برای جمع‌آوری داده‌ها برای آموزش و آزمایش الگوریتم، محققان از هر شرکت‌کننده خواستند یک پالس اکسیمتر استاندارد را روی یک انگشت ببندند و سپس انگشت دیگر را روی همان دست روی دوربین و فلاش گوشی هوشمند قرار دهند.

محققان از داده‌های شرکت‌کنندگان برای آموزش یک الگوریتم یادگیری عمیق برای بیرون کشیدن سطح اکسیژن خون استفاده کردند. بقیه داده‌ها برای اعتبارسنجی روش و سپس آزمایش آن برای مشاهده میزان عملکرد آن در موضوعات جدید استفاده شد.

ارسال نظرات
در اتحادیه اروپا و در ماه آگوست فروش خودروهای تمام الکتریکی رکورد زد
وبگردی