کد خبر: ۳۰۸۹۰
|
۱۰ مهر ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰

غیرفعال شدن گوگل ترنسلیت

به نظر می رسد گوگل ترنسلیت در بخش هایی از چین غیرفعال شده است.

به گزارش «نبض فناوری»، سخنگوی گوگل از طریق ایمیل به TechCrunch گفت که این شرکت به دلیل استفاده کم، گوگل ترنسلیت را در چین متوقف کرده است. شاید انگیزه‌های پنهانی وجود داشته باشد، اما به احتمال زیاد این بیانیه حقیقت دارد.

به نظر می رسد گوگل دسترسی به Google Translate را در بخش هایی از چین غیرفعال کرده است و بازدیدکنندگان را به دامنه هنگ کنگ هدایت می کند که از خود چین قابل دسترسی نیست. به گفته کاربران در Reddit و آرشیوهای سایت که توسط TechCrunch مشاهده شده است، گوگل در 24 ساعت گذشته رابط Google Translate را در translate.google.cn با یک صفحه جستجوی عمومی گوگل در مقطعی تغییر داده است.

ظاهراً این تغییر بر ویژگی‌های ترجمه برنامه‌هایی مانند KOREader، (یک نمایشگر اسناد برای کاربران چینی) و همچنین عملکرد ترجمه داخلی کروم تأثیر می‌گذارد.

گوگل رابطه طولانی و پیچیده ای با دولت چین دارد. در سال 2006، این شرکت با نسخه ای از موتور جستجوی خود که مشمول قوانین سانسور دولتی بود، وارد بازار چین شد. اما پس از هک‌های دولتی و مسدود کردن سرویس‌های گوگل به دستور دولت(در پاسخ به فیلم یوتیوب که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی چین تبتی‌ها را کتک می‌زنند) جستجوی گوگل را در سرزمین اصلی چین تعطیل کرد و برای مدت کوتاهی جستجوها را در دامنه هنگ‌کنگ بدون سانسور خود تغییر داد.

طبق گزارش‌ها، گوگل راه‌اندازی مجدد جستجوی Google در چین را در سال‌های 2018 و 2019 به عنوان بخشی از پروژه‌ای با نام رمز Dragonfly بررسی کرد که نتایج را سانسور می‌کرد و مکان کاربران و همچنین تاریخچه مرور اینترنت آنها را ثبت می‌کرد. اما طبق گزارش The Intercept، این برنامه‌ها پس از درگیری‌های درون گوگل به رهبری تیم حریم خصوصی این شرکت، خنثی شدند.

در سال 2020، به دنبال تصویب قانون امنیت ملی در هنگ کنگ که به مقامات محلی اختیارات نظارتی بسیار گسترده‌تری داد، گوگل اعلام کرد که مستقیماً به درخواست‌های داده‌ای از سوی مجری قانون هنگ کنگ پاسخ نمی‌دهد.

ارسال نظرات
نظرات بینندگان
ناشناس
۰۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
ایول گوگل
0
0
سهیل
۲۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۰۷
آخه چقدر بیشعورین! من دارم آلمانی رو به زبان انگلیسی یاد میگیرم و هیچ اپلیکیشنی به قدرت گوگل ترنسلیت وجود نداره! آخه این که نه سیاسیه نه مستهجن نه هیچ چیز دیگه! واقعا دیگه پشت فیلترینگ نه شعور هست و نه منطق! دستشون رو گذاشتن رو دکمه فیلتر و نمیدونن چکار میکنن!
0
0
در اختتامیه جشنواره طراحی صنعتی صورت گرفت، تقدیر از ۱۲ محصول دانش‌بنیان با طراحی صنعتی برتر
وبگردی