کد خبر: ۳۱۹۳۰
|
۳۰ آبان ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۱
با قابلیت استفاده در لایه نشانی قطعات حساس و استراتژیک اپتیکی

سامانه رسوب‌دهی فيزيكی از فاز بخار در پارک فناوری پردیس ساخته شد

این سامانه، محصول جدیدی از شرکت‌ دانش بنیان پالس نیرو از اعضای پارک فناوری پردیس است که ارزش این سامانه نیم میلیون دلار برآورد شده است. علاوه بر تحریمی بودن این محصول، قطعاتی که برای تولید آن به این سامانه نیاز است نیز در تحریم‌های جدی قرار دارند.

به گزارش «نبض فناوری»، روابط‌عمومی پارک فناوری پردیس اعلام کرد، محمد میرزایی نماینده شرکت پالس نیرو در مورد محصول جدید این شرکت گفت: "سامانه لایه نشانی فیزیکی در فاز بخار به وسیله پرتو الکترونی" با کاربرد لایه نشانی نازک (Thin Film Coating) در قطعات خاص و با دقت بسیار بالای اپتیک و لیزر، با دقت بالا طراحی شده است.

وی افزود: عملکرد دستگاه به این صورت است که با عبور جریان کنترل شده از کاتد، الکترون ها برانگیخته شده و با اعمال ولتاژ فشار قوی طی عملیاتی شتابدهی می‌شوند، و با فوکوس کردن الکترون‌های شتابدهی شده توسط میدان مغناطیسی کنترل شده روی مواد مورد نظر در فضای خلاء به صورت بخار روی قطعه در زیر لایه قرار می‌گیرد.
وی در مورد نیاز کشور به این سامانه اشاره کرد: کلیه شرکت‌ها، مراکز، دانشگاه‌ها و سازمان‌های تولیدی و تحقیقاتی فعال در زمینه ساخت قطعات اپتیکی مانند مرکز ملی لیزر، صنایع اپتیک اصفهان(صاپا) از آن استفاده می کنند.
وی تاکید کرد: قیمت سامانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار برای هر نمونه از دستگاه می‌باشد و تمام قطعات آن در دوران تحریم ساخته شده و این دستاورد مهم کمک بالایی به عدم خروج ارز از کشور دارد. این محصول با توجه به دقت لایه نشانی فوق العاده ‌بالا و کاربرد آن در صنایع حساس، محصولی با فناوری بالا محسوب می‌شود. علاوه بر تحریمی بودن این محصول، قطعاتی که برای تولید آن به این سامانه نیاز است نیز در تحریم‌های جدی قرار دارند.
وی به قابلیت‌های این سامانه اشاره کرد و گفت: این سامانه در تولید برخی از قطعات حساس اپتیک و لیزر کاربرد دارد.
میرزایی یادآور شد: شرکت صنایع پالس نیرو فعالیت خود را در زمینه ساخت تجهیزات Pulsed Power در سال 1383 آغاز نمود سپس با توجه به درخواست صنایع و مراکز تحقیقاتی، فعالیت‌های شرکت به صورت تخصصی در قالب چهار بخش پالس پاور، انرژی و پلاسما، مایکروویو (فناوری تولید امواج مایکروویو و شتاب دهنده‌های خطی)، و طراحی و ساخت سیستم‌های پیشرفته توسعه یافت.

ارسال نظرات
به منظور توسعه رایانش کوانتومی؛ محققان تنفس بین اتم ها را ردیابی کردند
با پایان ماموریت شنژو ۱۵؛ سه فضانورد چینی به زمین بازگشتند
با کمک هوش مصنوعی جی‌میل سریع‌تر شد
وبگردی