کد خبر: ۳۱۹۵۷
|
۰۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۰

مبدل‌های کاتالیستی نانوفناورانه راهکاری موثر در کاهش آلودگی هوای شهرها است

با شروع فصل سرد و بروز پدیده وارونگی هوا؛ شهرهای بزرگ و صنعتی با چالش جدی آلودگی هوا مواجه می‌شوند که تاثیری منفی بر سلامت جسمی و روانی دارد.

به گزارش «نبض فناوری»، استشمام هوای آلوده به‌ویژه ذرات معلق در هوا می‌تواند باعث بیماری‌های قلبی عروقی و ریوی شود و اختلال جدی در نظام آموزشی و فعالیت‌های صنعتی ایجاد کند به همین دلیل مدیران شهری به دنبال استفاده از روش‌هایی هستند که بتوانند میزان آلودگی هوای شهرها را به حداقل برسانند.

بخشی از این معضل جدی را می توان با کمک فناوری‌های نوظهور و محصولات ایران ساخت رفع کرد. به طور مثال استفاده از مبدل‌های کاتالیستی که با کاتالیز کردن واکنش اکسایش-کاهش، گازها و آلاینده‌های سمی موجود در گاز اگزوز را به آلاینده‌های کمتر سمی تبدیل می‌کند می‌تواند در کنار دیگر روش‌های فناورانه و مدیریتی؛ راهکاری موثر در این زمینه باشد.

شرکت دانش‌بنیان پرتو فرازان آویژه کیمیا با همین هدف اقدام به تولید مبدل‌های کاتالیستی با کمک فناوری نانو کرده این محصول با یک سوم قیمت نمونه‌های خارجی عرضه شده است و در حال حاضر شرکت‌های خودروساز این قطعه را از این شرکت ایرانی دریافت می‌کنند.

یکی از اثرات مستقیم فناوری‌نانو، روی سطح ویژه مواد کاتالیستی است. هر قدر سطح ویژه افزایش یابد، تاثیر مستقیمی روی عملکرد کاتالیست دارد و موجب بهبود عملکرد کاتالیست می‌شود.

در این محصول که با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری تولید شده همه فلزات گران‌بها و از جمله پلاتین، پالادیوم و رودیوم به صورت نانوذرات در تمامی سطوح پایه کاتالیستی که دارای تخلخلی بالا هستند، توزیع شده‌ است.

ارسال نظرات
از سوی وزارت دادگستری روسیه؛ متا در فهرست سازمان های افراطی قرار گرفت
وبگردی