کد خبر: ۳۲۰۲۱
|
۰۴ آذر ۱۴۰۱ | ۱۶:۳۰

امکان توسعه کشت و تکثیر گیاهان غیربومی توسط محققان کشور

دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی گفت:امکان توسعه کشت و تکثیر گیاهان غیربومی توسط محققان کشور وجود دارد اما اولویت با گونه های بومی کشور است.

به گزارش«نبض فناوری»مهدی سیف سهندی درباره صاحب فناوری بودن ایران در زمینه تبدیل همه گیاهان دارویی به محصولات مختلف اظهار کرد: در این حوزه یک سری اقداماتی انجام شده و گونه های مختلفی وارد کشور می شوند که در قالب طرح ها و پروژه های مختلف تولید آنها را بررسی می کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی با بیان اینکه محققان کشور می توانند با نمونه های گیاهان دارویی کشورهای دیگر تحقیقاتی را پیش ببرند که به ایجاد ارزش افزوده منتهی شود، گفت:اجرای هر پروژه بدون مطالعات امکان سنجی، پر ریسک بوده و امکان پذیر نیست؛ لذا این موضوع زمان بر است.

وی گفت: این پتانسیل وجود دارد که گیاهان دارویی سایر کشورها در کشور ما با تحقیقات به محصول تبدیل شود اما با توجه به غنای گونه های گیاهی ایران و وجود بیش از هزار و ۸۰۰ گیاه دارویی بومی، امکان بومی سازی و تکثیر این نمونه ها با سرعت بیشتری در کشور پیش می رود.

سیف سهندی ادامه داد: بخش های مختلف دولتی در حال انجام چنین تحقیقاتی هستند و اگر در مواردی پتانسیل تولید و تکثیر وجود داشته باشد کمک خواهیم کرد که ماده ژنتیکی کشور دیگری در دسترس محققان قرار بگیرد.

دبیر ستاد توسعه فناوریهای گیاهان دارویی معاونت علمی با بیان مثالی گفت: قاعدتا غنای گیاهان دارویی کشور ما از صربستان بیشتر است که همین قابلیت تکثیر و کشت دارد اما با وجود پتانسیل فعالیت تحقیق و توسعه روی گیاهان دارویی سایر کشورها، ظرفیت بیشتری روی نمونه های بومی داریم.

منبع:مهر

ارسال نظرات
رئیس کارگروه لندتک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مطرح کرد: نیاز جدی به توسعه لندتک | لندتک‌ها در تنظیم‌گری کشور به رسمیت شناخته نشده‌اند
از سوی سازمان امور مالیاتی کشور صورت گرفت: اعلام احکام مالیاتی حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی
همراه با نخستین فرودگر قمری ژاپن ماه‌نورد امارات فردا به فضا می‌رود
وبگردی