کد خبر: ۳۲۱۸۶
|
۱۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

کارخانه آریزونا TSMC به درخواست اپل از سال 2024 تراشه‌های 4 نانومتری تولید می‌کند

در حالی که قرار بود این کارخانه کار خود را با ساخت تراشه 5 نانومتری آغاز کند، اکنون برنامه‌های آن تغییر پیدا کرده است.

به گزارش«نبض فناوری»کارخانه تراشه 12 میلیارد دلاری TSMC که هم اکنون در آریزونا در حال ساخت است، به محض افتتاح در سال 2024، به اصرار اپل و شرکت‌های دیگر، تولید تراشه‌های 4 نانومتری را آغاز خواهد کرد.

کارخانه TSMC ابتدا قرار بود کار خود را با تولید تراشه‌های 5 نانومتری آغاز کند، اما اکنون طبق گفته مارک گورمن از بلومبرگ، با توجه به اینکه اپل و سایر شرکت‌ها بیش از پیش به دنبال تامین قطعات از ایالات متحده هستند، شرکت صنایع نیم‌رسانای تایوان برنامه‌های خود را ارتقا داده تا این مرکز بتواند تراشه‌های پیشرفته‌تری را عرضه کند.

تراشه 4 نانومتری

احتمال افزایش ظرفیت تولید TSMC

همچنین TSMC قبلا گفته بود که در این کارخانه، ماهانه 20 هزار ویفر تولید خواهد کرد که می‌توان انتظار داشت تولید آن نیز نسبت به برنامه‌های اولیه افزایش پیدا کند. با شروع تولید، اپل حدود یک سوم تولید آن را در اختیار خواهد داشت.

گفته می‌شود که برنامه‌های جدید قرار است سه شنبه آینده با حضور «جو بایدن»، رئیس جمهور ایالات متحده، «جینا ریماندو»، وزیر بازرگانی و «تیم کوک»، مدیر عامل اپل، همراه با «لیزا سو»، مدیرعامل AMD و «جن سون هوانگ»، بنیانگذار و مدیرعامل انویدیا اعلام شود.

علاوه بر کارخانه تولید تراشه 4 نانومتری، TSMC همچنین قصد دارد یک مرکز دیگر نیز ایجاد کند که در آن تراشه‌های 3 نانومتری پیشرفته‌تر ساخته خواهند شد. پیشرفتی که هفته گذشته توسط «موریس چانگ»، بنیان‌گذار TSMC اعلام شده بود. همچنین گفته شده بود که تمام مدل‌های آیفون 2024 احتمالاً از تراشه‌های 3 نانومتری TSMC بهره خواهند برد.

اپل در جدیدترین تراشه‌های خود را براساس فرایند 5 نانومتری تولید کرده و حرکت به سمت فرایندهای پیشرفته‌تر منجر به بهبود قابل توجه عملکرد و بهره‌وری انرژی خواهد شد. شایعه شده است که اپل قصد دارد برای برخی از تراشه‌های سری M و سری A آینده خود که در دستگاه‌های مک، آیپد، آیفون و محصولات دیگری استفاده می‌شود، از فرایندهای 4 نانومتری و 3 نانومتری استفاده خواهد کرد.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 12 بهمن 1401 خطر ریزش بیت‌کوین نزدیک است؟
وبگردی