کد خبر: ۳۲۲۴۶
|
۱۴ آذر ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام مطرح کرد:

آمادگی برای واگذاری زمین به منظور احداث گلخانه‌های هوشمند

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین‌المللی پیام، با اشاره به ظرفیت‌های موجود در منطقه ویژه اقتصادی پیام از آمادگی لازم برای واگذاری زمین به‌منظور احداث پایلوت گلخانه‌های هوشمند خبر داد.

به گزارش «نبض فناوری»، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اعلام کرد، اکبر قنبرپور مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام؛ در جریان بازدید شاهپور علائی مقدم، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با همراهی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز و جمعی از مدیران این سازمان از منطقه ویژه اقتصادی پیام درباره همکاری‌های مشترک جهت استفاده از ظرفیت‌های منطقه ویژه برای تولید و توسعه صادرات محصولات کشاورزی دیدار و گفتگو کرد.

قنبرپور، ضمن تشریح استعدادها و ظرفیت‌های منطقه ویژه از اعلام آمادگی مجموعه پیام برای همکاری‌های مشترک در خصوص استفاده از ظرفیت‌های منطقه برای تولید و توسعه صادرات محصولات کشاورزی در استان البرز خبر داد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام، ظرفیت‌ها و برنامه‌های منطقه ویژه در حوزه کشاورزی را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: پیام یک فرودگاه بزرگ تخصصی است که با یک باند ۴۲۰۰ متری به‌صورت تخصصی برای کارگو در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام از اعلام آمادگی برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی در خصوص استفاده از یارانه سوخت برای حمل بار درزمینهٔ صادرات کلیه محصولات کشاورزی خبر داد و افزود: در قانون بودجه ۱۴۰۰ و۱۴۰۱ دو سال متوالی موضوع این موضوع پیش‌بینی و امکان استفاده از این ظرفیت قانونی در این مجموعه فراهم است.

قنبرپور با اشاره به اینکه در بخش تولید منطقه ویژه ۳۰۰ شرکت در حوزه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده‌اند گفت: نحوه کار به‌صورت اجاره بلندمدت زمین (25 ساله) در قالب قرارداد اجاره در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد که رقم بسیار ناچیزی است و تا سه سال رقم اجاره ثابت و از سال چهارم ۱۵ درصد افزایش پیش‌بینی‌شده است که در این صورت سرمایه شرکت‌ها درگیر زمین نمی‌شود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پیام با بیان اینکه استان البرز قطب کشاورزی است و شاهد تولید محصولات یونیک و در تراز صادرات در این استان هستیم، افزود: بخش زیادی از کسب‌وکارها در حوزه کشاورزی فعالیت می‌کنند و برای صادرات محصولاتشان از مسیرهای زمینی و امکانات استان‌های دیگر استفاده می‌کنند درحالی‌که این امکان در استان البرز به‌خوبی فراهم‌شده است.

قنبرپور با اشاره به استقرار گمرک استان در محدوده منطقه ویژه و سهولت عملیات ترخیص بار گمرکی استان، موضوع قرنطینه کشاورزی را از نیازهای جدی منطقه ویژه دانست و از اعلام آمادگی برای مساعدت در تأمین زیرساخت‌های لازم در منطقه ویژه خبر داد و تصریح کرد: استقرار چنین امکانات و زیرساخت‌هایی امکان جذب ثروت و سرمایه‌گذار برای احداث زیرساخت‌هایی نظیر ایجاد سردخانه و راه‌اندازی گلخانه‌های هوشمند تولید محصولات کشاورزی را در داخل منطقه ویژه فراهم می‌کند، لذا این آمادگی وجود دارد ظرفیت‌های لازم برای احداث پایلوت گلخانه‌های هوشمند در مجموعه منطقه ویژه اقتصادی پیام اختصاص یابد.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 12 بهمن 1401 خطر ریزش بیت‌کوین نزدیک است؟
وبگردی