کد خبر: ۳۲۵۷۱
|
۳۰ آذر ۱۴۰۱ | ۱۵:۵۴

ساخت ربات بسیار نرم با استفاده از چاپگر سه‌بعدی

محققان با استفاده از چاپ سه‌بعدی و نانوذرات، روبات بسیار نرمی ساختند که می‌توان از آن‌ها در حوزه پزشکی استفاده کرد.

به گزارش «نبض فناوری»، ربات‌های نرم در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی پیشرفت کرده‌اند. ربات‌های نرم میکروسکوپی که برای حرکت در مسیرهای دشوار و انجام عملکردهای بیولوژیکی در بدن انسان تعیین شده‌اند می‌توانند کاربردهای عمیق زیست پزشکی مانند جراحی، پروتز و تسکین درد داشته باشند.

در حال حاضر، عملکرد ذاتی ربات‌های نرم مبتنی بر مواد الاستومریک مانند ژل سیلیس است که نیاز به افزودن اجزای حجیم و مراحل پردازش گسترده دارد. آن‌ها در تغییر شکل‌پذیری در مقایسه با همتایان بیولوژیکی طبیعی خود محدودیت‌های عمده‌ای دارند.

یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی اندرسون شوما از گروه مهندسی مکانیک در دانشگاه هنگ‌کنگ (HKU) و توماس پی. راسل از آزمایشگاه ملی لارنس برکلی یک سیستم رباتیک مبتنی بر آب اختراع کرده است که این محدودیت‌ها را از طریق پیشرفت‌های علمی برطرف می‌کند.

این تیم چیزی موسوم به “Aquabots” را ایجاد کردند، کلاس جدیدی از ربات‌های مایع بسیار نرم که عمدتاً از آب تشکیل شده است. سازه‌های عروقی میکروسکوپی با فناوری چاپ سه‌بعدی تمام مایع با اسمبل اینترفیسی از یک سیستم دو فاز آبی چاپ می‌شوند.

نتایج این مطالعه در نشریه ACS Nano منتشر شده است. پروفسور شووم می‌گوید: «ایده ما این بود که مواد را به گونه‌ای جمع‌آوری کنیم که شکل مایعات را بگیرد. این شکل‌ها توسط نیروهای خارجی مانند نیروهای مغناطیسی دیکته می‌شوند و شکل‌های دلخواه را تشکیل می‌دهند.

در حالی که این اشکال را می‌توان با استفاده از چاپ سه‌بعدی تمام مایع تولید کرد، بلوک‌های ساختمانی در Aquabots در مقیاس میکرومتر بوده و فراتر از وضوح چاپ هستند. آن‌ها از طریق جداسازی فاز آبی خود مونتاژ می‌شوند، جایی که یک مخلوط همگن دو فاز مایع را تشکیل می‌دهد.

پروفسور راسل می‌گوید: «نمای بیرونی این غشاها به راحتی با اتصال آنزیم، نانوذرات کاتالیزوری و نانوذرات مغناطیسی که باعث پاسخگویی حساس مغناطیسی می‌شوند، عامل‌دار می‌شود.»

Aquaboats می‌تواند شکل خود را متناسب با ابعاد اشیاء تغییر داده و آن‌ها را گیر بی‌اندازد. تغییر شکل‌پذیری معمولاً برای دانشمندان و متخصصان پزشکی یک چالش بوده است، زیرا گاهی اوقات، ربات‌ها قبل از رسیدن به سایت‌های هدف در هنگام تحویل دارو در وسط کار گیر می‌افتند.

ارسال نظرات
آخرین وضعیت بازار رمزارزهای جهان در 16 بهمن 1401 بیت‌کوین در انتظار رکوردی جدید
با انتشار جدیدترین به‌روزرسانی ترجمه لحظه‌ای پیام‌ها به تلگرام اضافه شد
وبگردی